,,Először meg kell hoznunk a döntést, csak azután kapjuk meg, amire vágyunk”
,,A nagy emberek nem születnek nagynak, de azzá lesznek.”
,,A mai napig úgy gondolom,
hogy édesapám szellemi támogatása
és édesanyám érzelmi biztonságot nyújtó nevelése
biztosították számomra azt az alapot,
aminek köszönhetően ott tartok, ahol."
https://rtl.hu/capak-kozott/2024/02/07/interju-dr-varga-eszter-coach-befekteto-uzlet-ferje-karrier
A környezet, a közeg, mint mindenkinél,
nála is sokat számít.
Erős csapatra van szükségem.
,,Amikor ilyen minőségi csapatban játszik az ember,
akkor a legnagyobb célokat lehet kitűzni.”
Mi kreatív elmék szeretjük a pozitív energiát.
A személyiségével és győztes mentalitásával hatalmas értéket képvisel.
Amit mondunk vagy teszünk szolgálja-e a fejlődésünket?!.
Úgy kell kezdened működni,
mint az az ember,
aki már maga a siker, amit keres.
Ez azt jelenti, hogy kilépsz a „körülmények áldozata” szerepéből, és visszaülsz a vezetőülésbe.
Ha a 'Kvantumugrás' lencséjén keresztül nézzük az életedet – ahol szó szerint belelépsz egy Dubaiban élő, sikeres vezetőedző identitásába –, mi a 'gondolkodásmódja' a „támogatás hiányáról”? Ül és panaszkodik, hogy nehéz a környezet, vagy annyira a saját kiválóságára koncentrál, hogy a környezet végül enged neki?
Az élet egy utazás a békébe, a beteljesülésbe.
Ha keményen tanulnak, hajtanak, akkor a jutalmuk bár nem mindig azonnal érkezik meg, de nem marad el.
"A hozzáállásunk növeli annak az esélyét, hogy jó dolgokat hozzunk létre."
Bizonyos szokások, hozzáállások és döntések növelhetik annak az esélyét, hogy valaki stabilabb, sikeresebb életet építsen.
Éld át az élményeket, ahogy Te szeretnéd!
,,Minden reggel, amikor fölébredek, választhatok:
Boldog legyek ma, vagy boldogtalan?
…..és én a boldogságot választom…”
„Sokat köszönhetek a »csakazértis« mentalitásomnak”
- Egy ”miért”, ”miért ne”-típusú pali.vagyok.
Mert én, mindig megkérdezem: miért?
Ha keményen tanulok és hajtok, akkor a jutalmam nem csak az eredmény lesz, hanem az is, akivé közben válok.
„Amiről álmodtál, végre megkaptad, ahogy megérdemled"
Végig tudtuk, milyen minőséget képviselünk.
Kitartó lelki és szellemi munkával, bátorsággal, Hittel, Szeretettel – Igen, sikerülni fog!.
,,Life Coach-ok
segítenek az ügyfeleknek
felfedezni a teljes
potenciáljukat.
Akár a karrierjükben,
akár a személyes életükben
segítenek."
Duma volt, de munka nem nagyon!.
"Lépésről lépésre. Megcsinálni a mai feladatot. Élvezni a kis győzelmeket. És közben nyitva maradni az új lehetőségekre."
És közben maradjon meg bennünk ez a két mondat egyszerre:
„Igen, örülök a nyerésnek.”
és
„Nem felejtem el, hogy a fegyelem fontosabb, mint a nyerő széria.”
Mert az első adja az örömöt.
A második segít megőrizi azt, amit felépítettél.
Rengeteget kell dolgozni, intelligensnek, okosnak kell lenni ahhoz, hogy valakiből nemzetközi sztár legyen.
Elképesztő hogyan tud ennyire zónában maradni, kizár mindent.
- Csak kérdem, ez 97-ben volt?
- aha.
- Talán, ezt elengedhetnéd!.
,,Nagyon szeretnék többször itt lenni neked, és ígérem, hogy elköteleződtem abban a változásban, hogy én jobban itt legyek neked, mint a Legjobb Szülőd, aki valaha lehet. És ezért mindent megteszek."
,,A pihenés nem lustaság,
hanem a fenntartható teljesítmény
alapfeltétele.
Tudatosíthatjuk magunkban azt is,
hogy az öngondoskodás, a pihenés is lehet hasznos, nem csak a teljesítés.”
Alvás
Ez unalmasan hangzik, de
valószínűleg a legerősebb "tesztoszteronfokozó".
Ha valaki rendszeresen 5-6 órát alszik,
az jelentősen csökkentheti a tesztoszteronszintet.
Ha rendszeresen 6 óránál kevesebbet,
az sokkal nagyobb energiagyilkos,
mint azt a legtöbben gondolják.
Testsúly
A hasi zsír növekedése gyakran együtt jár az alacsonyabb tesztoszteronszinttel.
Minőségi koreai vörös ginzeng vagy ashwagandha.
Cink - Ha hiányállapot van, segíthet.
Magnézium - Különösen, ha kevés a bevitel.
D-vitamin - Sok közép-európai férfinál alacsony. Magyarországon rengeteg embernek alacsony.
Sokszor nem látványos a javulás, hanem olyan érzés: "Valahogy több erőm van."
több nyugalom, több energia, nagyobb mozgástér az életben.
,,A fejlődés motorja
a rendszeresség és a belső motiváció:
a kutatások szerint a napi ötperces, apró gyakorlatok sokkal hatékonyabbak az áthuzalozásban, mint a ritka, heroikus küzdelmek.
A változás folyamatát segíti az érzelmi reflexió és a sikerek tudatos rögzítése, hiszen minden apró ismétlés az identitásunkat is formálja."
,,A megértés az alapja minden változ(tat)ásnak.
Értsd meg a múltat, és megérted önmagadat.
Amit nem értünk,
amit nem ismerünk el, az továbbra is irányíthat minket a háttérből, mint egy láthatatlan béklyó."
,,A neuroplaszticitás azt jelenti, hogy az idegrendszerünk képes új kapcsolódásokat
létrehozni – új idegpályákat építeni –, ha elégszer ismétlünk egy viselkedést,
gondolatot vagy érzelmi élményt.
A változás nem a hibátlan teljesítményből,
hanem
a visszatérés képességéből épül fel: abból, hogy újra és újra azt az irányt választod,
amerre haladni szeretnél.
A változást pedig onnan fogod érezni, hogy egyre
kisebbek és ritkábbak lesznek a hullámok"
Csak annyi a feladatod,
hogy erősítsd, fejleszd, képes legyél tudatosan használni ezt a készségedet, mint bármelyik izmodat.
,,Nehézség az önfejlesztés útján lépkedve, hogy akár komolyabb, mélyen elásott gondolatokkal, vágyakkal, elnyomott érzésekkel is szembe kell néznünk.
Ez a tény
minden építő folyamatra igaz,
ezért érdemes kitartani és megerősíteni az elhatározást az első komolyabb kihívásoknál."
Tehetségek, győztes mentalitás
és mérhetetlen elszántság.
Nagyon motivált volt a csapat egész idő alatt.
A játékosok nagyon keményen dolgoztak.
Nagyon akarták ezt a kupát.
De kell egy jó egyesület.
Kell egy jó támogatás.
Kellenek megfelelő társak.
És jó játékosok.
Mindenki akkor ér föl a pályája csúcsára, amikor már sok meló benne van.
Jó itt lenni, imádom az energiát!.
,,Szeretem a következő mondást:
„A menekülés a probléma elől
csak növeli a megoldástól való távolságot”.
,,MÉLY LÉLEGZÉS – Energialöket mitokondriumainknak
Annak érdekében, hogy sejtjeink parányi erőművei teljes erővel tudjanak teljesíteni, szervezetünknek elsősorban sok oxigénre van szüksége.
Az ún. hasi légzéssel sokkal több oxigént tudunk tüdőnkbe juttatni, amivel egyúttal több oxigénhez jutnak hozzá mitokondriumaink is. Emellett egész szervezetünk ellazul."
Van benne ambíció,
fantasztikus, motivált emberekkel lesz körülvéve.
Ha van eredmény és látják, hogy fejlődhetnek, akkor beleteszik a sok munkát.
Nagyon akarják a kupát
Kimagasló szakemberek segítségével versenyképesebbé válni és a játékosokból csapatszinten kihozni a legtöbbet.
„Az elmúlt években bebizonyította, miként képes egy csapatot formálni és fejleszteni.
A bajnoki cím megszerzése nemcsak szakmai képességeit mutatja,
hanem azt is, hogy képes vezetni és motiválni a csapatot.”
Rendelkezik a kellő tudással
és tudja milyen játékstílussal lehet az adott bajnokságban a csúcsra törni.
A minőség dönt, és tudjuk, a következő szezonban hova kell erősíteni.
Megtalálják azokat a játékosokat,
akikkel tudnak erősödni a következő szezonban.
Professzionális játékoskiválasztás.
„Ez ezer ember csapatmunkája, az én feladatom pedig megtalálni a legjobb játékosokat, és ha úgy tetszik, a legjobb posztokba helyezni őket a pályán.”
Olyan játékosok, akik érdemben hozzájárul a klub sikerességéhez.
,,Sokan folyamatos stressz hatása alatt állnak,
mert rohanó, teljesítményorientált világunk csúcsteljesítményt csikar ki belőlünk,
ami idővel túlterheli, kimeríti szervezetünket.”
Igyekszünk kitölteni a 8 és egynegyed óra éjszakai alvásunkat.
Kapaszkodj Magellán, teljesen új világot fedezel fel!.
Régóta tudjuk már, hogy
az énképünk
ahogy magunkról és képességeinkről gondolkodunk
- igen fontos szerepet játszik abban,
hogy életünket áthatja-e, vagy éppen elkerüli a siker.
Ahogy Henry Ford mondta: „Akár azt gondolod, hogy képes vagy valamire, akár azt, hogy nem, mindenképpen igazad van."
Énképünk olyan, mint egy vitorlás tőkesúlya és kormánylapátja.
Lehetővé teszi, hogy a hajó szembeszálljon a széllel, és stabilitást nyújt váratlan viharokban.
Tőkesúly és kormánylapát nélkül a hajó csak ide-oda hánykolódna kiszolgáltatva a folytonosan változó szeleknek, árapálynak és zátonyoknak.
Ellenben kormánylapát és tőkesúly segítségével szembeszállhatunk a hullámokkal kihasználva azok erejét, elkerülhetjük az akadályokat, és a váratlan nehézségek dacára is elérhetjük úti céljainkat. - Steve Andreas
Ha keményen tanulnak, hajtanak…
Önbizalom, hit nagyon megvan.
Ki tudja mire képes még!.
És milyen szép üzenet a gyerekeknek: Soha ne mondjunk le az álmainkról!.
Ilyen tehetséggel megáldva neki folyamatosan játszania kell.
Felelős vezetőkként a mi feladatunk, hogy megteremtsük ennek a kereteit.
Elmondták, hogy példakép vagyok számukra, mert erős kisugárzásom van és megvalósítottam az álmaimat.
,,Óriási szerepe van a körülötted lévő embereknek.
Nagyon könnyen le tud valakit húzni, romboló tud lenni egy-egy rossz csapattárs, edző vagy bárki a magánéletben, aki rossz energiákkal bír.
Az edző szerepe vitathatatlan, ő az, aki az egész csapatra hatással van,
de éppilyen fontos a család is, a hátország."
Mások támogatását, vigasztaló jelenlétét gyakran az érintései is közvetítik nekünk.
Az érintések nyugtató hatással vannak ránk.
A jó beszélgetések mindig két emberen múlnak.
"a szerethetőségem a teljesítményemtől független.”
,,Ha az önbecsülésed rendben van,
vagyis bizonyos vagy afelől,
hogy a hiányosságaid,
az esetleges kudarcaid ellenére is
szerethető, értékes ember vagy.”
Egy olyan környezet,
amelyben érezheted,
hogy fontos a jelenléted,
amelyben az érzelmi szükségleteid
ki vannak elégítve.
Egy nagyon fontos szabály:
A feladat után ne ezt kérdezd:
"Tökéletes voltam?"
Hanem ezt:
"Megcsináltam?"
Mert a szorongás csökkenését nem a tökéletes teljesítmény, hanem a rendszeres gyakorlás hozza.
Olyan tervet javasolnék, ami nem hőstettekre épül, hanem apró, rendszeres lépésekre.
A szociális szorongásnál ugyanis általában nem az segít, hogy egyszer "összeszedi magát" az ember, hanem hogy az agya újra és újra megtapasztalja:
„Megcsináltam, és nem történt katasztrófa.”
,,Tisztában vagyunk azzal, hogy stresszes az életünk, mégsem szánunk időt pihenésre, feltöltődésre.
A túlterheltség egy idő után
idegességhez, szorongáshoz, majd kimerüléshez vezet.
Ha ezen nem változtatunk, nagy az esély rá, hogy valamilyen betegség fog megálljt parancsolni a mindennapok feszített tempójának.
Ám a szervezetünk bölcs, még mielőtt ez bekövetkezne, jeleket küld számunkra, amelyeket időben felismerve, elkerülhetjük a maradandó károsodásokat.
A feszült idegállapottal kezdődik minden.”
https://www.hazipatika.com/eletmod/veszelyben/cikkek/jelek_hogy_tulhajtottuk_magunkat
Ha a fáradtságod fő oka az alváshiány vagy az, hogy nem érzed magad kipihentnek, akkor valószínűleg nem a mitokondriumokkal van a fő probléma,
hanem azzal, hogy a szervezeted nem kap elegendő regenerációs időt.
Ha a környezeted zajos, stresszes vagy olyan, hogy nehezen tudsz pihenni,
akkor valóban sokat számíthat egy nyugodtabb, biztonságosabb lakókörnyezet.
A jó alvás nem csak az ágyon múlik,
hanem azon is,
hogy az ember mennyire érzi magát nyugalomban és biztonságban.
És kívánom, hogy megtaláld azt a nyugodt, pozitív környezetet, amiről korábban beszéltünk, ahol tényleg tudsz pihenni, feltöltődni.

,,Belső Kritikusod olykor rendkívül megszégyenítő kommentekkel próbálja a tudtodra adni azt a múltadból jövő üzenetet,
hogy nem vagy elég jó,
és nem kellene kiállnod magadért.
Amikor megpróbálsz határokat húzni, önérvényesíteni,
ez a hang fékez meg abban, hogy "gátlástalanul" cselekedj.
Azt mondja, hogy rossz vagy, hogy nem ezt érdemli az anyád, a párod, a főnököd...
Pedig a bűntudat
nem feltétlenül jelenti azt, hogy valóban rosszat tettél.
A bűntudat gyakran természetes és automatikus reakció: része a határkijelölésnek, az önmagunkért való kiállásnak.
Vagy akár a szülőkről való leválás folyamatának.
Attól még, hogy a másik csalódott lesz,
vagy nem örül a határaidnak,
nem jelenti azt, hogy rosszat tettél.
Ha emberséges módon állsz ki magadért,
az akkor is jogos, ha mások ezt nehezen fogadják el."
,,Milyen hatással vannak az érzelmi gyógyulásodra mások?
A körülötted lévő emberek nagy hatással vannak az érzéseidre.
Vannak olyan emberek,
akik segítenek téged az érzelmi gyógyulásban
és olyanok, akik visszahúznak, vagy nem támogatnak a gyógyulásban.
Ahhoz,
hogy tudatosan tudd irányítani az életednek ezt a területét,
elsőként érdemes végignézned az összes kapcsolatodat
és végiggondolnod,
milyen hatással vannak rád.”
,,A határaink meghúzása identitásunk alapköve."
,,Amikor megjelenik egy kellemetlen érzés – mondjuk a harag vagy a szomorúság –, akkor megkérdezed magad, hogy mire figyelmeztet ez engem?
- Lehet, hogy nem vagyok jó helyen?
- Lehet, hogy ebben a kapcsolatban nem jó nekem valami?
- Lehet, hogy átlépték a határaimat?
- Lehet, hogy itt most egy határt kellene húznom?
Ha megpróbálod kikapcsolni a nehéz érzéseket, azt is megnehezíted, hogy kiállj magadért, hogy felismerd, ha méltatlanul bánnak veled."
,,A szeretetkapcsolat
a legfontosabb érzelmi kötődésünk,
amely feltöltődést,
biztonságérzetet
és mentális egészséget nyújt.
Ez a fajta kapcsolat
alapvető biológiai és lelki szükségletünk; hiánya (különösen a gyermekkorban) súlyos fejlődési és kapcsolatteremtési zavarokat okoz."
Rossz társas kapcsolatok, nagyon rossz hatással vannak a testre- szellemre-lélekre.
Jó társas kapcsolatok feltétlenül kellenek.
"Azon a napon, amikor megértettem, hogy csak azt viszem magammal, amit megélek, elkezdtem azt élni, amit magammal akarok vinni." - Dalai Láma
"Ébredj rá, hogy minden csak addig tart, amíg igazán jó. A vég egy új, jobb jövő kezdete, nem pedig büntetés."
Nem fél az újrakezdéstől. „Csinálom!.”
Szeretet-tank feltöltése.
Teremtsd meg az álmaid eléréséhez szükséges
fizikai, és lelki energiát!
”Elég jó vagyok és ez elég”
Ez egy szuper mantra az önbizalom fejlesztéséhez.
,,Egy fantasztikus és rendkívül felszabadító mantra!
.Az "elég jó vagyok és ez elég" gondolat segít lecsendesíteni a belső kritikust,
és a következő szuper előnyökkel jár:
Csökkenti a szorongást: Enyhíti a teljesítménykényszert, és segít elfogadni, hogy a hibák a tanulási folyamat természetes részei.
Növeli az ellenállóképességet: Ha elfogadod, hogy a jelenlegi tudásod vagy állapotod elegendő, könnyebben lépsz túl a kudarcokon.
Egészséges önbecsülést épít: A belső értékedet függetleníti a külső sikerektől vagy mások véleményétől."
„Nem az határoz meg, hogy…, hanem az, hogy…”
„A fejlődésem bizonyítéka az, hogy…”
„Egyre inkább olyan emberré válok, aki…"
,,A legfontosabb a reagálás:
az az energia,
amit belefektetsz,
hogy hajtsd a csapatot,
hogy próbáld
megérteni
és megoldani
a problémákat,
részletről részletre."
,,Nem ott tartok, ahol kellene
Annak ellenére, hogy a szorongás alapvetően belőlünk indul ki, a környezetünk is elég sokat tesz érte, hogy ráerősítsen a gyenge pontjainkra."
https://wmn.hu/wmn-life/51285-mi-van-ha-nem-ott-tartok-ahol-kellene--tulelni-hetkoznapi-szorongasainkat
"Fontos számunkra, hogy a program résztvevői hatást akarjanak elérni környezetükben, elkötelezettek legyen a fenntarthatóság iránt és küldetéstudattal rendelkezzenek.”
A céltudatos és ambiciózus ember
olyan személyiség, aki pontosan tudja, mit akar elérni, és határozott lépéseket tesz a céljai megvalósítása érdekében. Jellemző rájuk a siker iránti erős vágy, a kitartás, a szorgalom és a folyamatos fejlődésre való törekvés.
A céltudatos és ambiciózus ember jellemzői:
- Világos jövőkép: Hosszú távú célokat tűznek ki, és látják maguk előtt a megvalósítás útját.
- Kitartás és szorgalom: Nem adják fel könnyen, nehézségek esetén is keresik a megoldást.
- Proaktív hozzáállás: Kezdeményezőek, döntésképesek, és a tettek mezejére lépnek a passzív várakozás helyett.
- Sikerorientáltság: Fontos számukra a karrierbeli előrehaladás és az eredmények elérése.
- Fejlődésorientáltság: Igényük van az önfejlesztésre és az új készségek elsajátítására.
- Önbizalom és elszántság: Magabiztosak, hisznek magukban és a képességeikben.”
Hogyan érjük el a céljainkat.
Rugalmas identitás a kulcs.
Ez a kudarc-nehézség csak kiindulópont, még nagyobb erőfeszítésre késztet.
Csak azért, mert úgy emlékszem, hogy: egy kis kihívás nem tart vissza.
Végre felívelhet a karriered!
De te értesz ehhez, megoldod a problémákat!.
Erőfeszítéssel, gyakorlással, kitartással jó eredményt ér el.
Meg tudjuk csinálni, és fantasztikus lesz!.
- …Szereted, ugye?
- Igen!.
- Csak erre gondolj, indulj!.
Gyakorlás - begyakorlás kisiskolás - ,,Amíg már tökéletesen-flottul az a-betű".
Felhasználod gyakorlásra.
Meg is tanultad a leckét?
Tudni és beépíteni az életünkbe az más.
Naponta gyakorolni.
Hozzátette: csak akkor vágna bele újra,
ha olyan a környezet,
ahol osztoznak a siker iránti elhivatottságban.
„Az okosan kiválasztott szakmai vagy önfejlesztő könyvekből napi 30 percet olvasol, akkor hetente befejezel egy 200 oldalas könyvet.
Évi 50 könyv elolvasása 5 év alatt hatalmas helyzeti előnyhöz fog juttatni az életben, mert pozitív irányban 180 fokban átalakul a személyiséged és olyan mennyiségű tudást halmozol fel, hogy szinte versenytárs nélkül leszel a szakterületeden.” (Kerner Tibor)
A zavaró tényezők kizárása
Igazán valóra akarod váltani az álmaidat?
Akkor minden erőddel azon legyél,
hogy amennyire csak lehet,
zárd ki a zavaró tényezőket és
a sikergyilkos embereket az életedből,
amikor a célodért dolgozol.
Ez nagy önfegyelmet igényel, de hidd el, megéri!
Tervezés
Keresd meg a napnak azt a szakát,
amikor a leghatékonyabb vagy.
Ebben az időszakban foglalkozz
az álmaiddal, és dolgozz a céljaidon.
Ha így teszel, hatékonyabb és eredményesebb leszel.
Forrás és a teljes cikk: http://kernertraining.hu/szemelyisegfejlesztes-blog/sikerblog/celok/8-tipp-hogyan-valositsd-meg-az-almaidat/
Ah, igen, igen. ezaz, hogyan gazdagodjunk meg gyorsan…
Vegyük le az ajtókat… Eh, mindenki a könnyebb utat akarja választani.
Az én tanácsom nagyon egyszerű:
Le akarsz fogyni?
Ne zabálj, dagi!
Jól akarsz élni?
Melózz éjjel-nappal, lustaság!
Boldog akarsz lenni?
Keress egy álompasit és soha ne engedd el, vagy nőt!.
,,Ha mindkét fél arra törekszik,
hogy szeressen,
akár „meg is világosodhatnak” a kapcsolatuk által.
A szeretet segítségével
megoldhatjuk konfliktusainkat,
kiszélesíthetjük látókörünket,
és a rejtett egységet is felszínre hozhatjuk."
Egyszer jön valaki, akitől eláll a lélegzeted, hirtelen nem kapsz levegőt…
Csak rád kell nézni:
Vág az eszed, vicces vagy, ambiciózus, tehetséges.
A lényeg, hogy: partnerek legyetek mindenben, együtt hódítsátok meg a világot.
Ez az a különleges, szép és kellemes kapcsolat.
Ami megtartja, az a feltétlen elfogadás és szeretet.
Ennél is több, te vagy a legédesebb is, adakozó és önzetlen szívvel.
Szeretetbe csomagolva.
Szuggesztív egy pasi, ugye?
Nagyon figyelmes tőled, nagyon figyelmes.
Sokkal boldogabb vagyok veled.
Istenem, Ami kettőnk között van, az valami különleges.
,,Az első lépés ereje
Mi az 1 perces verziója annak a változásnak, amit szeretnél?
(pl. 1 mondat kimondása, 1 perc jelenlét, 1 légzésgyakorlat)
Mi az a könnyen teljesíthető, kicsi lépés, amit biztosan meg tudsz tenni?
Minden nap ___ időpontban / helyzetben ezt fogom gyakorolni: ..."
,,A tanulás akkor válik tartóssá, amikor értelemhez, élményhez és érzelemhez kapcsolódik.”
"Engedje meg magának, hogy jobban érezze magát!
És aztán megtanulhatja, hogyan engedje meg magának, hogy folyamatosan jobban érezze magát."
Maga mindenhez így áll: elég a minimum?!
,,Lehet háborogni, harcolni,
vagy dolgozni magunkon
és ugrásszerűen nagyot fejlődni és (magunknak)
egy más világot teremteni.
A döntés és a megoldás, a mi kezünkben van,
Minél magasabb
az egyén fejlettsége, tudatossága,
annál kevesebb benne
a harag, indulat, féltékenység, stb."
,,…két belső hang jelenhet meg.
Az egyik ezt mondja:
"a szerethetőségem a teljesítményemtől független.”
Ha az önbecsülésed rendben van, vagyis bizonyos vagy afelől, hogy a hiányosságaid, az esetleges kudarcaid ellenére is szerethető, értékes ember vagy, akkor könnyen meg tudod különböztetni, hogy mire is vonatkozott a kritika.
Mondhatod visszajelzésként például azt, hogy "igen, sajnos valóban nem figyeltem eléggé, mert mostanában nem voltam jól".
És közben belül tudni fogod, hogy a kapott kritika jogos ugyan, de nem jelenti azt, hogy ne lennél értékes munkaerő, szakember.
De ott a másik verzió.
Órákig, napokig ostorozhatod magad, hogy már megint elégedetlenek voltak veled, biztosan kirúgnak, el fognak küldeni, csalódást okoztál, veled valami gond van, nem vagy elég jó.”
„Miért érzem magam így?”
Ne feledd, bár a lapokat, amiket gyerekkorodban kaptál, nem te választottad, felnőttként már te döntöd el, hogyan játszol velük tovább.
Mit tehetsz, ha érzelmileg éretlen szülők mellett nőttél fel? Hogyan törd meg a mintát, ha ma is szenvedsz a következményektől?
Fedezd fel, ki vagy valójában, és tanulj meg kiállni magadért!”
Nem csoda, hogy könnyedén alkot, hiszen olyan környezetben él, amely önmagában is inspiráló.
,,Minél több pozitív energia van
körülötted,
annál jobban fogod érezni magadat.”
"Számomra egyértelmű, hogy ez egy toxikus kapcsolat"
Ne tűrd el, ha megsértik a jogaidat!
https://www.meosz.hu/ne-turd-el/
Hogy a krízis magában hordozza a változás és a megújulás lehetőségét – önmagában nagyon is valós. Egy sorsdöntő, kritikus pillanatot, egy fordulópontot jelent.
Mit mondanál egy barátodnak ugyanebben a helyzetben?
Hogyan motiválnád?
Ha ez az új szokás az életed része lesz:
Mit változtat meg benned?
Hogyan érzed magad?
Hogyan alakulnának a különböző életterületeid?
Az önegyüttérzésnek (self-compassion) legismertebb modellje Kristin Neff nevéhez kötődik, és 3 fő pillére van:
- Önmagunkkal való kedvesség (Self-kindness)
Nem ostorozod magad hibáknál vagy nehézségeknél, hanem úgy beszélsz magaddal, mint egy jó baráttal.
- Közös emberi tapasztalat (Common humanity)
Felismered, hogy a szenvedés, hibázás és bizonytalanság az emberi lét része — nem csak veled történik ilyen.
- Tudatos jelenlét / mindfulness
Nem nyomod el az érzéseidet, de nem is dramatizálod túl őket. Észreveszed és elfogadod, amit érzel.
Néha egy 4. elemet is említenek modernebb megközelítésekben:
- Öngondoskodás / önvédelem
Nemcsak kedves vagy magaddal, hanem teszel is magadért: pihenés, határok meghúzása, egészséges döntések.
Az önegyüttérzés sokkal erősebb dolog, mint elsőre hangzik. Nem gyengeség, hanem egy olyan belső hozzáállás, ami hosszú távon stabilabbá és nyugodtabbá tesz."
,,Kutatások eredményei azt mutatják,
azok az emberek,
akik több önegyüttérzést tanúsítanak
mentálisan kiegyensúlyozottabbnak,
boldogabbnak, elégedettnek
és magabiztosabbnak, fizikailag is egészségesebbnek érzik magukat,
és kevésbé jellemző rájuk a depresszió, a szorongás, a stressz vagy a szégyen érzése."
https://bagdibella.hu/az-onegyutterzes-elonyei/
,,Bántalmazó családban felnőve érvénytelenítve voltak az érzések, ill. nem számítottak..."
Hoffmann Kata - Megsebzett gyermekkor
Életfogytiglan vagy szabadulás az ártalmas korai hatásoktól?
A megsebzett gyermekkor tehát feldolgozásra és gyógyításra szorul,
másként a felnőttkorunk (és gyermekeinké is) is hasonlóan fájdalmas lesz, testi-lelki értelemben egyaránt.
A téma olyan horderejű, hogy John Briere, a Dél-Kaliforniai Egyetem pszichológus professzora úgy fogalmazott: ha a gyermekek bántalmazása és elhanyagolása megszűnne, akkor a DSM (a mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve) két generáción belül röpirattá zsugorodna, a börtönök pedig kiürülnének.
Hoffmann Kata tömör, nagy hatású könyvében világos áttekintést ad a (kutatásokkal igazolt) megdöbbentő összefüggésekről,
és felvázolja, mit tehetünk a gyógyulás érdekében.
https://www.libri.hu/konyv/megsebzett-gyermekkor-eletfogytiglan-vagy-szabadulas-az-artalmas-korai-hatasoktol.html
,,Diszfunkcionális családi működés esetén
a szülők gyakran
a legszükségesebb mértékben sem gondoskodnak a gyerekekről
– látszólag jelen vannak,
de nem tudják ellátni szülői funkcióikat.
Meg kell teremteni az alapvető bizalom- és biztonságérzetet, ami hiányzott.
Ez is rendkívüli kihívás!
Kitapasztalni, hogy én hogyan tudom ezt megteremteni a magam számára.
A pótlólagos személyiségfejlődésnek is számos lehetősége van,
meg lehet tanulni stresszkezelési technikákat, indulatkezelést, konfliktuskezelést— sok fontos képesség, készség később is elsajátítható, finomítható.
A másik, ami talán még fontosabb, hogy
ami kapcsolatban sérült,
az kapcsolatban tud gyógyulni.
Tehát, ha vannak olyan kapcsolódásaink (barát, párkapcsolat, terápiás kapcsolat stb.), amelyekben korrektív élményeket élhetünk át,
ahol meg tudjuk tapasztalni,
amit annak a pici gyereknek is meg kellett volna élnie,
hogy én oké vagyok, a világ is oké,
szerethető vagyok,
a másik ember tud hozzám kapcsolódni,
kimondhatom az igényeimet, az érzéseimet, a szükségleteimet.
A biztonságos kötődés
védőfaktornak számít
a mentális sérülékenység, a pszichés megbetegedések szempontjából.
Mi a helyzet akkor,
ha a gyermek egy jól funkcionáló családba születik,
ahol
adottak a biztonságos kötődés feltételei?
Ez azt jelenti,
hogy egy olyan személy tudja őt ellátni,
aki kellőképpen odaszentelődik a kapcsolatnak,
válaszkész,
figyel a gyermek igényeire,
megfelelően elégíti ki a szükségleteit,
képes az érzéseire és érzelmeire reagálni,
azokat tükrözni, tartalmazni, megfelelő módon szabályozni.
Egy ilyen gyerekben — nagyon egy-szerűen szólva
— már egészen korán az az érzés alakul ki,
hogy
a világ alapvetően jó hely,
és ebben a világban
én is alapvetően jó vagyok.
Lehetnek szükségleteim, érzéseim, igényeim, ezeket kifejezhetem,
és mások válaszolni fognak rájuk.
Vagyis, ha éhes vagyok, kapok enni, ha sírok, megvigasztalnak, megnyugtatnak, és így tovább.
Megtanulja tehát:
képes elérni, hogy kielégüljenek az igényei.
Önbizalommal rendelkezik,
meri önállóan felfedezni a világot,
mert tudja, tapasztalta, hogy ha szüksége van a szülői segítségre, akkor ők rendelkezésre állnak.
Képes kölcsönösségre másokkal,
mert a szülei is így működnek vele.
Nem kérdés számára, hogy lehetnek szükségletei,
ezek jogosak,
és aktív lépéseket tehet a kielégítésük érdekében,
amire képes is,
mert szülei is kielégítették a szükségleteit.
Empatikus tud lenni másokkal,
képes kölcsönös tiszteleten és odafigyelésen alapuló kapcsolatokban létezni,
mert ezeket tapasztalta meg a szüleitől.
Hatékony a saját érzelmei és indulatai kezelésében, mert ebben segítséget kapott, erre mintát látott.
Az a kép alakul ki benne magáról,
hogy szeretetre méltó,
együttműködő, hatékony.
,,Én is oké vagyok, te is oké vagy, a világ is oké, és jő itt lenni.
A világ egy biztonságos hely, és jó kapcsolódni másokhoz.”
A jól működő családban a tagok fejlődése lehetséges,
sőt kívánatos.
Az a család, ahol az egyik tag fejlődése veszélyt jelenthet a többiekre nézve,
nem tölti be alapvető funkcióját,
tehát rendellenesen működik.
A fejlődés lehetősége ezekben a családokban szorongást,
ellenállást kelt, kockázatosnak tűnik, ezért jellemző a változatlanság, állandóság fenntartása mindenáron:
a biztonság vélt forrása a bemerevedés.
A jól működő családban megfigyelhető
egészséges, mélyülő intimitással
szemben
a rosszul működő családokban
az intimitás szükséglete megjelenik a családtagokban,
de annak megélése tiltott, lehetetlen, valódi intimitás helyett
gyakran torz formában mutatkozik meg (például alkoholizmus, szexuális bántalmazás, promiszkuitás).
Egy egészséges családban a szabály- és értékrend
mindenki számára
egyértelmű, világos,
mindenki által tiszteletben tartott és számon kérhető.
Ezzel szemben a rosszul működő családban gyakran ellentmondásosak és kiismerhetetlenek a szabályok.
A következetlenség,
az egyértelmű keretek hiánya
rendkívül megterhelő egy gyerek számára.
Ahhoz, hogy megértsük,
egy gyermek mitől tud sérülni, sebződni
érdemes áttekintenünk,
mi szükséges az egészséges személyiségfejlődéshez.
Először is
egy viszonylag
jól működő család,
illetve egy úgynevezett
érett másik személy
aktív jelenléte,
egy biztonságos kötődést nyújtó ember."
Azonban,
ha tartósan nem képesek
a szülők ellátni
azt a fajta érzelmi és fizikai gondoskodást,
amire a gyereknek szüksége van,
akkor diszfunkcionális családról
és ennek a következményeiről kell beszélnünk.
Tekintsünk át néhány fontos jellemzőt,
melyek mentén az egészségesen működő családok
jelentősen különböznek
a nem megfelelően funkcionálóktól, és lássunk néhány példát kliensbeszámolókból a diszfunkcionális működésre.
Egy egészségesen működő családban
világos, egyértelmű,
de rugalmas határok vannak.
Lehetséges az összekapcsolódás, de az elkülönülés is.
Lehetnek önálló programjaim, dolgaim,
de meg is oszthatom az élményeimet a családtagjaimmal.
Időnként eltávolodhatok, de aztán újra közeledhetek a másikhoz.
Kölcsönösen tiszteletben tartjuk egymás jogait és határait.
diszfunkcionális családban
a határok sérültek, nem egyértelműek.
Ahol ,,én”-nek kéne lennie, ott „mi" van,
ahol ,,mi”-nek, ott ,,én”.
Gyakoriak és szinte természetesek
az állandó fizikai és érzelmi határsértések,
az egymás dolgába való beleszólás,
átkutatás, lejáratás, a titkok kiadása, az árverés,
megszégyenítés, bántalmazás.
Olykor a határok túl merevek, átjárhatatlanok,
ami az érzelmi közelség
kialakulásának gátjává válhat.
A környezet felé ezek a családok gyakran zártak, izoláltak.
Bizonyos részeik,
ezek az imént említett sebzett, sérült részek valahogy lemaradnak a fejlődésben,
míg más részek megfelelően tudnak működni.
A későbbiek során azonban
a belső gyermeknek ez a sebzettsége
nagyon sok helyzetben előjöhet,
s általában elő is szokott jönni.
Fontos ezt is tudatosítanunk, hogy általában előjön."
Harag - frontális támadásra készített
Frusztráció és akadályozottság,
határátlépés.
,,mozgósító szoftver”
Az agy ,,csőlátás üzemmód”-ba kapcsol, az ellenfélre koncentrál.
Felforr a vére.
Nem bűn nemet mondani a határ átlépésre, a kizsákmányolására.
Pszichopata-nárcisztikus
jót ad-rosszat ad, jót ad-rossza ad…
valamint uralkodni akar feletted,
össze akar zavarni
és az érzelmeidet invalidálni.
,,A pszichológiában a határátlépés (vagy határsértés)
a testi, érzelmi és mentális korlátaink megsértését jelenti.
Amikor valaki kéretlen tanácsokkal, túlzott közeledéssel vagy követelésekkel él,
az feszültséget,
stresszt
és a biztonságérzet elvesztését okozza.
A jelenség
felismerése és kezelése
elengedhetetlen
a mentális egészség megőrzéséhez.
A határsértések fő típusai
-- Fizikai határok: Személyes tered, fizikai érintésed vagy tárgyaid kéretlen használata.
-- Érzelmi határok: Amikor mások felelőssé tesznek a saját érzéseikért, vagy leértékelik a te érzéseidet.
-- Időbeli és mentális határok: Amikor valaki folyamatosan visszaél az időddel (pl. munkaidőn túli hívások) vagy figyelmen kívül hagyja a gondolataidat.
A határhúzás lépései
1. Tudatosítás: Először meg kell határoznod a saját láthatatlan határaidat, amelyek segítenek megvédeni önmagad.
2. Konstruktív kommunikáció: Asszertív módon jelezd a másiknak, hogy mi esik rosszul, vagy mi az, ami számodra már kényelmetlen.
3. Nemet mondás: Tanuld meg a "nem"-et teljes értékű válaszként kezelni, elkerülve a felesleges magyarázkodást.”
Mindfulness, azaz a tudatos jelenlét
A mindfulness, azaz a tudatos jelenlét gyakorlása azt jelenti, hogy nyitottak vagyunk a jelen pillanat valóságára, teret adva a gondolatok, érzelmek és érzések megtapasztalásának.
Ha nem vesszük észre,
hogy valami most nehéz érzelmileg a számunkra,
akkor nem tudunk odafordulni felé és törődéssel, kedvességgel reagálni rá.
Gyakorlat: Önegyüttérzés meditáció
Keress egy csendes helyet, ahol néhány percig senki sem zavar. Helyezkedj el kényelmesen egy széken, egy párnán vagy akár le is feküdhetsz. Hunyd be a szemed.
1.Vegyél néhány mély lélegzetet. Lassan lélegezz az orrodon keresztül, tartsd bent egy rövid ideig a levegőt, majd a szádon keresztül lassan fújd ki. Lélegezz tudatosan, és képzeld el, hogy a tested minden pontján ki- és belélegzel.
2. Képzelj magad elé egy tükröt, amelyben egy barátod mosolyog rád.
Halld, ahogy kedves, pozitív, szeretetteljes üzeneteket mond neked:
- Kedves vagy.
- Büszke vagyok rád.
- Megérdemled a szeretetet és a törődést.
3. Vedd észre, hogyan reagálsz a pozitív üzenetekre, hogyan érzed magad.
Engedd meg magadnak, hogy elmerülj ebben a szeretetben és elfogadásban,
és hagyd, hogy a megjelenő érzések átjárják az egész testedet.
4. Fogalmazd meg egyetlen szóval, hogy mit érzel most (pl. elfogadás, szeretet, béke, erő stb.) és ismételd többször ezt a szót, miközben továbbra is lassan, egész testeddel lélegzel.
Engedd, hogy ez az érzés az egész lényedet áthassa.
5. Ha negatív gondolataid támadnak,
ismerd fel őket,
de ne adj nekik figyelmet, engedd, hogy egyszerűen tovább áramoljanak.
6. Lassan térj vissza a légzésed figyeléséhez, és érezd, ahogy a tested és a lelked megnyugszik. Ha késznek érzed magad, nyisd ki a szemed és néhány pillanatig maradj még, figyeld a belső békét és a szeretet érzését.
Ez a rövid önegyüttérzés meditáció segít összekapcsolódni önmagaddal. Rendszeres gyakorlásával jobban kezelheted a mindennapi stresszt, megtanulsz szeretettel fordulni önmagad felé és elfogadni magad olyannak, amilyen vagy.
Remélem, hogy a fentiek benned is megerősítik az önegyüttérzés fontosságát és ha rendszeresen gyakorlod az önmagaddal való együttérzést, megtapasztalhatod, hogy milyen hatékony eszköz az életünk pozitív irányba változtatásához.
Sokáig én is az önbecsülést helyeztem előtérbe, és folyamatosan másokhoz viszonyítottam az értékemet.
Ez azonban egy végtelen verseny és elégtétel hiányát eredményezte.
Ahogy Kristin Neff is rámutat,
mindig lesz valaki, akit jobbnak vagy különbnek értékelünk magunknál, és ezért soha nem érezhetjük elégedettnek magunkat.
De az önegyüttérzés útja egy jobb, szerethetőbb élet felé terel bennünket, ahol nemcsak az önmagunkkal való kapcsolatunk változik meg, de minden más kapcsolatunk is átalakul, sokkal együttérzőbb emberekké válunk, ami hatással lesz a döntéseinkre, a cselekedeteinkre is.
Bármi is legyen a célunk az életben, az önegyüttérzés lesz az erő, a bátorítás, ami elindíthat bennünket a vágyott változás irányába.
Az életünk a mi kezünkben van, és az önegyüttérzés segíthet elérni mindazt, amit valóban szeretnénk.
Tanulj meg együttérzőbb lenni önmagaddal!
Töltsd le az ingyenes e-bookot és tapasztald meg akár most azonnal az önegyüttérzés hatását a gyakorlatok segítségével!
Forrás:https://greatergood.berkeley.edu/article/item/want_to_change_your_life_try_self_compassion
https://www.paulanaputano.com/how-self-compassion-can-transform-your-life/
https://bagdibella.hu/az-onegyutterzes-segithet-jo-iranyba-valtoztatni-az-eletedet/
,,A gyógyulás nem egyenes út – és ez teljesen rendben van
Sokan azt hisszük, hogy a belső gyógyulás egy sima, felfelé vezető út: elolvasunk pár önfejlesztő könyvet, dolgozunk magunkon, és minden egy csapásra megváltozik. De az igazság az, hogy a gyógyulás cikcakkos, néha visszalépünk, néha elakadunk, és néha azt érezzük, hogy semmi sem változik.
Ez nem azt jelenti, hogy kudarcot vallottál. Hanem azt, hogy ember vagy.
Az önegyüttérzés és az önszeretet nem azt jelenti, hogy mindig erősnek kell lenned.
Hanem azt, hogy akkor is szeretettel fordulsz magad felé, amikor gyengének érzed magad.
Hogy megengeded magadnak a pihenést, a lassulást,
és azt, hogy időnként újra és újra megtanuld ugyanazokat a leckéket.”
- Bagdi Bella https://www.facebook.com/bagdibella/posts/a-gy%C3%B3gyul%C3%A1s-nem-egyenes-%C3%BAt-%C3%A9s-ez-teljesen-rendben-vansokan-azt-hissz%C3%BCk-hogy-a-be/1224954122335551/
"Valamit elengedni annyit jelent, mint megváltozva tovább menni."
"Azonosulsz azzal, akit nem tudsz elengedni. Beléd épült. Te vagy az. Éned részévé vált, amit nem lehet levenni, mint egy kabátot.
Ha elválsz, és újra megházasodsz, már nem ugyanaz az ember leszel, mint aki az elsőben voltál. Hasonlítsz rá - de nem vagy már az. Azt elengedted. Kiléptél belőle. Lejött rólad. Mintha nem is te lettél volna. Valami persze átszivárgott a régi életedből, de mégis egy másik ember lettél.
Ugyanez történik, ha elveszted azt, akit szeretsz. Ahhoz, hogy elengedd, más emberré kell lenned. Meg kell változnod. Mintha nem is te lettél volna, a régi. Az a szereped elmúlt, befejezted, s csak azután kezdhetsz élni egy másik szerepet.
Nehéz megcsinálni. Nehéz megváltozni.
Valójában: átváltozni nehéz.
Ezért maradsz anyuka kisfia vagy kislánya, örökké. Még akkor is, ha nem él már az anyukád. Úgy maradtál. Az "elengedés" azért csalóka szó, mert úgy tűnik, mintha fognál valamit. Nem erről van szó. Hanem arról, hogy olyan vagy. Rád sült a szereped, s nem jön le. Tehetetlenül éled tovább.
Ahhoz nagyon érett és szabad lélek kell, hogy tudjon átváltozni. Benne van, eggyé válik vele, éli - és egy rövid idő után már nincs benne, nem azonos vele és nem éli.
Amin túllépünk, annak meg kell halni bennünk. Csak utána lehet "föltámadni" - új életet kezdeni."
(Müller Péter)
A berögzült gondolkodásmód azt jelenti, hogy az egyén úgy véli, hogy az intelligencia, a tehetség és más tulajdonságok veleszületettek és megváltoztathatatlanok. Ha nem jó valamiben, akkor jellemzően azt hiszi, hogy soha nem lesz jó benne.
Ezzel szemben a növekedésorientált gondolkodásmód azt jelenti, hogy hisz abban, hogy az intelligencia és a tehetség gyakorlással és erőfeszítéssel fejleszthető.
Nem meglepő, hogy a gondolkodásmód nagy szerepet játszik a motivációban, a rugalmasságban és a teljesítményben.
A jelenség Carol Dweck, amerikai pszichológus nevéhez fűződik, a szociálpszichológiához való legfontosabb hozzájárulása az intelligencia implicit elméleteivel kapcsolatos, amelyeket 2006-ban megjelent Mindset című könyvében ismertet: A siker új pszichológiája.
Dweck szerint az egyéneket egy kontinuumon lehet elhelyezni aszerint, hogy milyen implicit nézeteik vannak arról, hogy honnan származik a képesség.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10158673534065216&set=pb.100064450853480.-2207520000&type=3
,,Mik azok a nehéz érzelmek?
Alapvető fontosságú, hogy legyenek érzelmeink.
Az érzelmek olyanok, mint a hírvivők, amelyek rendkívül széles skálán mozogva akarnak valamit elmondani számunkra.
A kellemes érzelmek, például a szeretet érzése azt közvetíti, hogy mozdulj el még inkább felé, tölts az adott személlyel még több időt.
Ezzel szemben a nehéz érzelmek, például a szomorúság, a depresszió, a zavarodottság, a magány, a szorongás vagy a félelem azt javasolja, hogy maradj távol az adott helyzettől vagy személytől.
Gondoltad volna, hogy
a depresszió érzése azt jelzi, hogy túl sokat kritizálod magad?
A harag érzése pedig azt üzenheti, hogy valaki átlépi a határaidat?
A nehéz érzelmek kezelésének egyik első lépése,
ha tisztelettel, odafigyeléssel és megértéssel fordulunk az érzelmeink felé,
amikor megjelennek.
Ezt minél többször gyakoroljuk, annál tudatosabbak teszünk.
Például ha ránk tör a szomorúság, próbáljuk meg olyan pontosan megfigyelni és meghatározni, hogy hol érezzük az érzelmet a testben, ahogyan csak tudjuk.
A második fontos lépés, hogy engedjük el az érzelmek feletti ítélkezést.
Az érzelmek az idők során okkal fejlődtek ki, ezért ne bélyegezzük meg őket jó vagy rossz érzelemként. Az ítélkezés hosszútávon negatív visszacsatoláshoz vezet és még mélyebbre ránt az érzelmi csapdában.
Végezd el a következő gyakorlatot:
Mindfulness gyakorlatok: Így fordulj ítélezésmentesen az érzelmeid felé
1. Nevezd el az tapasztalt érzelmet
Amikor kellemetlen, nehéz érzelmet tapasztalsz, állj meg egy pillanatra és nevezd nevén az érzést, amit érzel. Harag, félelem, szomorúság, türelmetlenség, düh?
Ahelyett,
hogy azt mondanád, hogy dühös és szomorú vagyok,
mondd inkább így:
észrevettem magamban valamit, ami a düh és a szomorúság érzését kelti bennem.
Ez a módszer nagyobb teret enged az érzésnek,
nem fogsz vele azonosulni,
és nem kell magadat dühösnek és szomorúnak címkézni.
Egyszerűen csak tudatosítod, hogy ezek az érzések vannak benned.
2. Tudatosítsd a test fizikai reakcióját
3. Lágyítsd meg az érzelmet
4. Keress egy kellemes érzést
5. Szélesítsd ki a tudatosságot"
https://bagdibella.hu/igy-kezeld-a-nehez-erzelmeket-mindfulness-gyakorlatokkal/
A szerető közeg, a háttér rendelkezésre áll.
Hol érezzük a kontrollt?.
Azért marad ott, mert ott van autonómia - kompetencia – kapcsolódás.
Csökkentsd a stresszt
Dolgoznod kell a stressz mennyiségének csökkentésén
és ennek a leggyorsabb módja
a nevetés, a tényleges szórakozás
és a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.
Mennyivel jobb lenne az élet, ha több időt szánnál a szórakozásra? Keményen dolgozhatsz ez tény, de keményen játszhatsz is.
A nevetés és a szórakozás csökkenti a stresszt és sokkal élvezetesebbé tesz az életet.
Hagyd abba az önbíráskodást
Kezdjünk egy nyilvánvaló problémával : sok időt töltesz azzal, hogy elítéld magad és nem töltesz elég időt azzal, hogy szép dolgokat mondj magadról.
Lehet, hogy rosszat mondasz magadról, hogy mások azt gondolják, hogy te is szarul vagy és minden ilyen viselkedés során rosszabbul is fogod érezni magad.
Önmagad hibáztatod, ha nem úgy alakulnak a dolgaid, ahogy szeretnéd? Mindig azt mondod magadnak, hogy nem vagy elég okos, csinos vagy elég jó?
Ezek a gondolatok ártalmatlannak tűnhetnek,
de megerősítik azt a gondolatot,
hogy nem szereted magad
és ha önmagad nem szereted,
más embereket sem fogsz tudni kedvelni, szeretni.
Engedd el a haragot
A harag bennünk van. Mindannyian csináljuk. Haragszunk valaki, valamiért, talán egy régi barátra, egy idegesítő rokonra vagy a párunkra.
Elárulok egy nagy titkot : nem éri meg!
A neheztelés és a harag
annyi mentális energiát szív el tőled,
ami pont elég ahhoz, hogy megakadályozzon a fejlődésedben.
Engedd el, bocsáss meg és menj tovább.
Zárd ki a negativitást
A negativitás villámcsapás szerűen megcsaphatja a fejünket. Az egyik pillanatban elégedettek vagyunk a napunkkal, a következő pillanatban pedig féltékenységet, önsajnálatot és neheztelést érzel.
Amit érzed, hogy a negatív gondolatok becsúsznak,
tanulj meg hátra lépni egy lépést
és kérdezd meg magadtól,
hogy valóban szükséged van-e ezekre a gondolatokra az életben.
A válasz szinte mindig: nem.
Találd meg a szenvedélyed
A szenvedély megtalálása nem olyan nehéz, mint gondolod.
Ehhez csak egy csendes elme és figyelem szükséges
arra, hogy miben vagy jó és mit szeretsz csinálni.
Forrás és a teljes cikk: https://lifeadvisor.hu/2021/07/16/fejleszteni_szeretned_onmagad_kezdd_ezzel_a_14_tippel
,,Van olyan az életben, aminek a terhétől nem tudsz megszabadulni?
Lehet az egy rosszul sikerült beszélgetés valakivel, vagy vágyakozás valaki vagy valami után,
esetleg idegesség valami miatt, ami az életedben történik.
Vagy akár valami fizikai dolog, ami túlságosan hozzánk nőtt.
Nagyon könnyű ragaszkodni tárgyakhoz, emberekhez,
de ezáltal hatalmas lesz az a plusz teher,
amit magunk után vonszolunk.”
,,Ez a kettősség – egy rosszul sikerült beszélgetés feszültsége és a vágyakozás egy személy vagy egy múltbéli élmény után – mind a pszichológia, mind a mindennapi élet szintjén nagyon erős érzelmi állapotokat szül.
Mindkét esetben a megoldás kulcsa a saját érzéseink megértésében és feldolgozásában rejlik.
Amikor a beszélgetés siklott félre
Engedd el a tökéletesség illúzióját: Nem kell minden interakciónak hibátlanul végződnie. A konfliktusok és a nehéz beszélgetések a kapcsolatok természetes velejárói.
Zárd le magadban: Ha nem tudod jóvátenni, fogadd el, hogy megtörtént. Vonj le belőle következtetést a jövőre nézve, majd lépj tovább.”
,,Az együttérzés önmagunkkal azt jelenti,
úgy bánunk magunkkal, amikor nehézségekkel küzdünk,
mint ahogy egy kedves barátunkkal bánnánk hasonló helyzetben.
Kristin Neff, az önegyüttérzés vezető kutatója,
ehhez három utat jelöl meg, amin elindulhatsz: az önkedvesség, a közös emberség és a tudatos jelenlét útjait.
A kedvesség önmagad felé való irányítása tartós vigaszt nyújthat, és megkönnyítheti a másokkal való közelséget is.
Az önkedvesség, vagy más szóval,
az önmagaddal való kedves bánásmód elsajátítása segíthet neked abban,
hogy jó barátja legyél saját magadnak.”
,,A másokkal való kapcsolatod csak annyira jó,
amennyire jó az önmagaddal való kapcsolatod.
A saját érzelmi szükségleteid kielégítése elengedhetetlen első lépés ahhoz,
hogy másokkal is jó kapcsolatban légy.
Olyan vagy, mint egy elem:
ha az érzelmi tartalékaid kimerülnek,
nincs mit odaadnod másoknak.
Teszt
Honnan tudhatod, hogy nem vagy jóban önmagaddal?
- gyakran kritizálod magad a hibáidért,
- úgy érzed, téged nem lehet szeretni,
- nem ismered el az elért eredményeidet, szerénykedsz,
- képtelen vagy megbocsátani magadnak azért, amit a múltban tettél (vagy nem tettél).
Az érzelmi egészség kulcsa, hogy elfogadd önmagadat és tökéletlenségeidet.
Minden ember megérdemli a szeretetet.
Engedd el a belső haragot, az öngyűlöletet és a frusztrációt,
mert ezek csak boldogtalanná tesznek téged.
Az önkritika megnehezíti az önmagaddal való együttélést és mások számára is megnehezítheti a veled való együttélést, mert valószínűleg őket is kritizálod.
Gyakorlat
Így növelheted az önszeretetet!
Vegyél elő egy papírt és írd fel:
- Hogyan érzed magad, amikor érzelmileg a legjobb állapotban vagy?
- Írj le egy módot, amivel meg tudod mutatni magadnak, hogy szereted önmagad!
- Írj le egy olyan tettedet, amit soha többé nem szeretnél elkövetni és amit megbocsátasz magadnak.
- Írd le, mik azok a tulajdonságaid, amiket értékelsz magadban!
- Írd le, mi az, amire büszke lehetsz! Mik azok az eredményeid, amiket megvalósítottál az életedben és jó érzéssel töltenek el?
Önmagad szeretete megváltoztatja a kapcsolataidat, mert mások felé a belső elégedettségedet és harmóniádat sugározza majd.
Értékeld a különleges embert, aki vagy, fogadd el a sérülékenységedet és az erődet is!”
Az önegyüttérzés segít lecsendesíteni az önkritikát
Önegyüttérzés: bánj úgy magaddal, ahogy egy barátoddal bánnál
Tanuld meg jól szeretni önmagad!
A belső kritikus lecsendesítése nem megy egyik napról a másikra.
De minden nap tehetünk azért, hogy épüljön az önértékelésünk, így rövidesen megtapasztalhatjuk a pozitív változásokat.
Az önegyüttérzés rendszeres gyakorlása szebb, boldogabb mindennapokat teremthet, ahol a belső hang is támogatóan, kedvesen segít bennünket.
Forrás:
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2021/jan/06/silence-your-inner-critic-a-guide-to-self-compassion-in-the-toughest-times
https://bagdibella.hu/az-onegyutterzes-segit-lecsendesiteni-az-onkritikat/
,,Tudtad?
A kutatások szerint az önegyüttérzés
- és nem az önbecsülés -
vezet az igazi sikerhez.
Azonnali segítséget jelenthet az önegyüttérzés technikák alkalmazása.
Szabadulj meg a romboló gondolatoktól és érzelmektől!
Az elutasítás nem rólad szól
Keményen kell dolgoznod, hogy ne vedd az elutasítást saját magadról szóló ítéletnek.
Hiszen 1-1 elutasítás gyakran csak 1-1 ember véleményét tükrözi.
Csak egyetlen egy ember véleményét!
Gyors segítség elutasítás esetén
Az elutasítást követően segíthet,
ha elsőként a belső megnyugvásért teszel
pl. sportolsz, relaxálsz, elmélyülsz a mindfulness-ben vagy elmész egy masszázsra.
Keresve sem találhatnál jobb alkalmat az önegyüttérzés gyakorlására.
Az önegyüttérzés azt jelenti,
hogy önhibáztatás
és önmagunk kritizálása helyett
ugyanolyan kedvességgel, elfogadással, gyengédséggel és támogatással
bánunk önmagunkkal,
ahogyan egy olyan barátunkkal tennénk, aki épp nehéz helyzeten megy keresztül.
A reziliens embereket a kihívások ugyanúgy ledöntenek, de minden korábbinál szilárdabban, megerősödve térnek vissza,
mert a rugalmas ellenállóképességük és a hatékony megküzdési folyamataik segítenek kilábalni a nehézségekből.
Gondolj mindarra, amit megtettél, elértél, állítsd vissza az önbecsülésedet.
Ha újra bízol magadban, könnyebb lesz felkészülnöd a következő megmérettetésre vagy feldolgoznod egy szakítást.”
,,Ha nem élünk összhangban alapvető értékeinkkel, szenvedünk.
Az önegyüttérzés egyik fontos része tehát,
hogy felismerjük értékeinket, rájöjjünk,
hogy összhangban élünk-e velük és megpróbáljuk megadni magunknak azt,
amire szükségünk van.
Ha valóban törődünk saját boldogságunkkal, és enyhíteni akarjuk saját szenvedéseinket – más szóval, ha együttérzünk magunkkal –,
akkor jellemzően meg fogjuk találni a belső erőforrásokat ahhoz, hogy jobban összhangban éljünk értékeinkkel és mélyebb és tartalmasabb életet élhessünk.”
Tudod, milyen rendkívüli ember vagy? Ugye tudod?
Melletted úgy érzem: szeretnek és megértenek.
Hiányzol, ha nem vagy ott. Mindennap tanulok valamit. Te nagyobbá teszed a világot… és szeretnék veled élni.
Szeretném, hogy nagyon jól érezd magad itt. Itt boldog leszel. Szeretve vagy.
Olyan izgi, tudod.
,,A nagy művészek: Dylan, Picasso, Newton sokat kockáztattak. Ha nagyok akarunk lenni, pont ezt kell tennünk.”
A kockázat és a nagyság közötti kapcsolat a következőképpen bontható le:
-- A bukás lehetősége: Ahogy arra a híres gondolat is rámutat – melyet gyakran idéznek Steve Jobs üzletembertől, és amely összefoglalja a művészi nagyságot Dylan, Picasso és Newton munkásságában – a kiemelkedő eredményekhez elengedhetetlen a kudarctól való félelem feladása.
-- A kreatív kockázat: A művészetben és az innovációban a kockázat maga az egyenlőség a kísérletezéssel.
,,És, ha valóra akarjuk váltani ezt a víziót,
akkor éjt nappallá téve kell rajta dolgoznunk.
Ha benned nincs meg a lelkesedés és a hit a víziónk és a cég iránt…. Kifelé.
Tegyünk helyére néhány dolgot. Nem elég az oké.
Nem fogadjuk el a dolgokat olyannak amilyenek, hanem, folyton újítunk.
Fiatalkorodban mindig azt mondják neked, hogy a világ olyan, amilyen, ezért el kell fogadnod a szabályokat és nem feszegetni túlságosan a határokat. De ez egy beszűkült élet. Az élet sokkal több lehet, miután felfedezel egy egyszerű igazságot: azt, hogy körülötted mindent, amit életnek hívsz, olyan emberek alakítanak, akik nem okosabbak nálad, és változtathatsz ezen, formálhatod ezt. Saját dolgokat készíthetsz, amiket mások használnak majd. Nem szabad eleve elrendeltnek, megváltoztathatatlannak tekinteni a sorsunkat, az életünket. Változtass, fejlessz, alkoss maradandót! És ha ezt felismered, teljesen új ember leszel.
Ez a küldetés, ez az igény a minőségre, és a célok, meg a szív, ez tartott itt.
Átformáljuk az univerzumot.
Az őrültekhez szólok. A különcökhöz. A lázadókhoz. A bajkeverőkhöz. Akik nem követték a többieket. Akik másképpen látták a dolgokat. Nem szerették a szabályokat és nem törődtek bele a változatlanságba. Idézheted őket, vitatkozhatsz velük, dicsőítheted vagy gyalázhatod őket, de egy dolog nem fog sikerülni, mellőzni őket, mert ők az új utunk, ők viszik előre az emberiséget. Egyesek őrülteknek látják őket, mi viszont zseninek, mert akik olyan őrültek, hogy azt hiszik, megválthatják a világot, meg is teszik.”
,,Csak akkor térek vissza,
ha olyan emberekkel dolgozhatok együtt,
akik ugyanannyira vágynak a győzelemre,
mint én.”
Tehetséges játékosainkkal és szakembereinkkel, valamint egységgel, szenvedéllyel, kemény munkával és bátorsággal együtt sikereket érhetünk el.
Éreztem, ha előre akarok lépni, ki kell mozdulnom a komfortzónámból.
Olyan teljesítményt tudtam letenni az asztalra, amivel szintet tudtam lépni.
Nagyon jól dolgozik a csapattal, nagy hatása van ránk.
Akik ott dolgoznak, ők is hozzátettek ahhoz, hogy ilyen eredményt tudjunk elérni, ami sikerült.
A lehető legjobb körülmények között pallérozódhasson.
Úgy érzi, fényes jövő vár rájuk.
„Elképesztően tehetséges emberek dolgoznak a csapatnál és óriási potenciál rejlik az új eszközökben.”
Aminek következtében minden területen fejlődött.
Kiemelve feleségét is, akinek köszönhetően „minden nap úgy kelhetett fel, hogy igenis készen áll”.
Tudják róla, hogy mindig hozza magával a pozitivitást és a felszabadultságot.
Arról beszélt, hogy az aranyérmet célozzák meg a bajnokságban, akkor azt mondták erre, hogy maradjon két lábbal a földön, ugyanakkor ő „csak azt mondta, amit gondolt és teljes mértékben reálisnak látott”.
,,Belső edzés folytatása
Az előző munkalapban megfogalmaztuk, hogy a változás olyan, mint egy belső edzés.
Most képzeld el, hogy az agyad is egy izom, amit edzel.
Adj nevet a most fejlesztett mentális izmodnak: pl. „bátorság-izom”, „határhúzó-izom”
Írd le:
Mitől erősödik ez az izom?
Mi gyengíti?
Hogyan nézne ki, ha minden nap átmozgatnád?
Ismétlés és érzelmi rögzítés
Az agy akkor tanul a leghatékonyabban, ha érzelem is kapcsolódik az élményhez.
Fogalmazd meg a tapasztalataidat, miután gyakoroltad az új viselkedést:
Milyen érzés volt előtte/közben/utána?
Mit bizonyított ez számodra?
Identitás építése
A gyakorlás nemcsak a viselkedést, hanem az identitást is formálja.
Fejezd be az alábbi mondatokat:
„Minden alkalommal, amikor ezt gyakorlom, egy kicsit olyan emberré válok, aki…”
„Ez az új működés segít nekem abban, hogy…”
…”
,,Nagyon sokszor gyakoroljuk, ennek ellenére még nincs rögzülve a játékosban, ez a fiatal futballisták hátránya, de idővel meg fogják tanulni.”
Ismét mindent megtett a cél érdekében.
,,Csinálom a dolgomat, ha kijön az eredmény, örülök, ha nem, akkor menni kell tovább!”
„Ilyenkor még inkább hajtok.
Ez nem egy egyszerű meccs, az elődöntőben, a döntőben teljesen más felfogással kell pályára lépned.
Soha nem gondolok a vereségre, csak a győzelemre.
Mindig emlékszem arra, honnan jöttem, mennyit küzdött édesanyám és édesapám azért, hogy elvigyen a meccsekre minden hétvégén. Kiemeltem őket a szegénységből fiatalon, még az Arsenal játékosaként. Ezek a dolgok mindig eszembe jutnak az ilyen jelentőségteljes meccsek előtt.”
Az élet megváltozhat, ha rájössz, hogy sok dolog, amit adottnak hittél, valójában emberek döntéseinek eredménye.
Ez nem azt jelenti, hogy minden akadály eltűnik. De azt igen, hogy néha több mozgástered van, mint elsőre gondolnád.
A világ nem kőbe vésett.
Ez nem azt jelenti, hogy holnap minden megváltozik.
Hanem azt, hogy a mostani helyzeted sem feltétlenül végleges.
Ezért szerintem holnap ne az 1 millió forinttal kelj fel.
Hanem ezzel:
"Ma megcsinálom az első gyakorlatot."
Néha egy nagyobb változás tényleg ilyen hétköznapi mondatokkal kezdődik.
Köszönöm, mert ezen a héten mindannyiunk számára példakép voltál azzal, ahogyan küzdöttél, és azzal az elkötelezettséggel, amelyet pályafutásod során mindig is mutattál.
Egy kiváló, profi sportoló megtestesítője vagy.
És még valami…
Amikor néhány nappal ezelőtt azt mondtad:
"Kell az az 1 millió forint, muszáj."
akkor egy kicsit feszültnek éreztelek.
Most viszont azt látom, hogy már nem csak a pénzről beszélünk.
Hanem arról, hogy:
- hogyan gondolkodj jobban,
- hogyan találj előnyöket,
- hogyan legyél nyugodtabb,
- hogyan lépj előre apránként.
És furcsa módon szerintem ez közelebb visz a célodhoz, mint a "mindent egy lapra" megoldások.
És tudod, mi az érdekes?
A legtöbb ember azt keresi:
"Mi az az egy nagy dolog, amitől minden megváltozik?"
Pedig nagyon sok sikeres ember később azt mondja:
"Nem volt egy nagy áttörés.
Sok apró jó döntés volt egymás után."
Ez kevésbé látványos, de gyakran közelebb áll a valósághoz.
,,A határaink meghúzása identitásunk alapköve.
Ha szeretnéd jobban érteni, hogy miért nem jelez minden határátlépésnél a belső iránytűd, feltétlenül hallgasd meg.”
Miért nem veszem észre, ha átlépik a határaimat?
Miért nem jelez a belső iránytűd?
Amiről nem beszélünk… podcast
,,Az identitásnak a megtalálása szerintem nagyon előfeltétele annak, hogy egyáltalán észleljük, hogy vannak határaink, meg hogy hol vannak a mi specifikus határaink.”
„Éreztem, hogy valami nem oké, de csak mosolyogtam és rábólintottam... aztán órákkal később öntött el a düh.” Ezek a mondatok sokszor egy hosszú belső vívódás kezdetét jelentik.
Az Amiről nem beszélünk… podcast legújabb epizódjában Stekler Tamás mentálhigiénés szakember és Zaka Dóra tanácsadó szakpszichológus segítségével azt járjuk körbe, hogy: Miért nem jelez a „belső iránytűnk” a határsértés pillanatában?
Hogyan függnek össze a gyerekkorban megtapasztalt hiányok a felnőttkori önfeladással?
Mi az a „kozmikus magány”, és miért félünk annyira a leválástól?
Hogyan törhető meg a bűntudat és az érzelmi zsarolás ördögi köre?
Mélyedj el a témában szakértőinkkel! A határok meghúzása az identitásunk alapköve. Ha nem tudjuk, hol végződünk mi, és hol kezdődik a másik, „robot üzemmódban” funkcionálunk, amelyben elveszítjük a valódi kapcsolódás és a biztonság élményét.
Ha azonban felismerjük, mi zajlik bennünk – legyen az elfojtott düh vagy tanult tehetetlenség –, képesek leszünk tudatosabban reagálni és érettebb döntéseket hozni a kapcsolatainkban."
https://www.youtube.com/watch?v=OriAG-0Mcg8
,,Az önegyüttérzés azt jelenti, hogy nem ítéljük el magunkat vagy nem bántjuk magunkat azért, amit érzünk vagy cselekszünk, hanem helyette megpróbáljuk megérteni és elfogadni az érzéseinket és magunkat.
Az önegyüttérzés előnye, hogy fontos szerepet játszik az érzelmi egészségünkben és a jóllétünkben.
Ha képesek vagyunk önmagunkkal szemben elfogadóak lenni, akkor könnyebb lesz kezelni az érzelmi kihívásokat és megbirkózni a stresszel,
azáltal hogy szelíden és támogatóan viszonyulunk önmagunkhoz.
Ha együttérzőek vagyunk magunkkal, ahelyett, hogy szégyellnénk magunkat, képesek vagyunk szembeszállni a küzdelmeinkkel a rendelkezésünkre álló összes erőforrásunkkal.
Az önegyüttérzés az oxitocin felszabadulásával is jár (a szeretethormon,
amely elősegíti a biztonságot és a kapcsolatot),
ami csökkenti a szorongást, és növeli a gondoskodás és támogatás érzését.
Ez a nyugtató hatás segíthet nekünk, amikor nehéz időket élünk át, amelyek megkívánják, hogy változtassunk az életünkben, és ez az erő és az ellenálló képesség erőteljes forrásaként szolgálhat.
Bármivel is küszködünk, az önegyüttérzés gyakorlása segíthet elérni céljainkat és törekvéseinket.
A tudomány azt mutatja, hogy a boldogabb és teljesebb élethez vezető út a kedvesség növekedésével kezdődik.
Az önegyüttérzés készségének fejlesztését a Boldogság Mentoring Programban is fejlesztheted!”
A mai #soulday posztunk egy kis emlékeztető,
hogy álljunk meg és figyelmünket fordítsuk önmagunkra, belső világunkra.
Ha szeretnétek önismereti témában olvasni, ajánljuk nektek egy tavalyi cikkünket, amit ezen a linken találtok:
https://krekapszli.com/az-onismeretrol/
https://www.instagram.com/krekapszli/p/Cd3fEiEIt0j/?hl=hu
Csekkold le az érzelmi állapotodat 6 egyszerű kérdéssel:
Kis emlékeztető, hogy az egyensúlynak nagy szerepe van az életben
Ne feledd, hogy sok minden megfér egymás mellett és senki sem tökéletes.
https://www.instagram.com/krekapszli/p/CdGdqfTIJat/?hl=hu
A dolgok, amelyek egymás mellett is létezhetnek
A lelki háttér fontos nagyon, mert ahol gyengül, ott fér meg a támadás.
A tüdő az élet fogadása szeretete áramlása.
Az externalizálás a narratív terápiás módszer egyik eszköze.
A kliens vagy beszélgetőtárs problémamegoldásában vagy annak feldolgozásában sokat segíthet, ha történetmesélés útján kívülre helyezzük a problémát.
Ezzel a technikával sokkal könnyebb az adott témáról beszélni, hiszen már nem érezzük entitásunk részének.
A problémát akár el is nevezhetjük és a saját szorongásom helyett, beszélhetünk Szonjáról a szorongásról, aki csak egy hozzánk csatlakozott valaki, de nem mi vagyunk.
https://www.instagram.com/krekapszli/p/CVLJyw6o0NV/?hl=hu
.
,,Sohasem felejtem el, honnan indultam,
s bár sokat nyeltem az egész karrieremben,
ha igazságtalanság ér, nem hagyom szó nélkül.”
,,Sohasem gondoltam volna,
hogy ilyen nyilatkozatot kell majd tennem,
de engem úgy neveltek,
hogy álljak ki magamért. Ezt teszem.”
„Én dolgozom, mint mindig,
örülök, hogy a Rio Avénál
megbecsülnek, és kizárólag kedvező visszajelzéseket kapok.
A lelkiismeretem tiszta.
Azt pedig az utóbbi években megtanultam,
ha pofont kapok,
fel kell állni a padlóról és menni tovább.”
https://m4sport.hu/labdarugas/magyar-foci/cikk/2026/05/20/nikitscher-rossi-szavairol-nem-tudom-mivel-erdemeltem-ki-hogy-ilyen-stilusban-beszeljen-rolam
Rendelkezik azzal az alapvető tulajdonsággal, ami az igazán nagy bajnokokat jellemzi. Siettetnie viszont semmit sem szabad.
,,Most elértem az egyik nagy célomat. Ez most magabiztosabbá tesz. Kicsit más lesz a hozzáállásom.
Kicsit nyugodtabb leszek, jobban tisztában leszek a bennem rejlő potenciállal.”
…de ettől még mindig egy 19 éves, egy szezonnyi F1-es tapasztalattal rendelkező versenyző marad,
akinek nagyon sokat kell még tanulnia.
,,Tanítgatom őt,
lépésről lépésre megyünk végig a bajnokká válás folyamatán.
És most letudta az első lépést.
Most apránként haladnunk kell tovább.”
,,Mindig vevő egy kis ugratásra,
de tökéletesen tudja,
hogy mikor kell komolyan venni a dolgokat
és keményen dolgozni.”
Habár a következő lépésnek a bajnokká válás tűnne, Bonnington szerint oda még sok lépcsőfok vezet.
„Olvastam egy könyvet évekkel ezelőtt a tízezer órás szabályról.
Szinte komolyan elkezdtem hinni benne:
ha eleget gyakorolsz, elég jó leszel.
Aztán találkoztam egy olyan emberrel, mint Michael, és egy olyannal, mint Lewis.
Ilyenkor döbbensz rá, hogy nem, valójában nem:
van egy extra lépcsőfok, extra egy-két tized. És Kiminél ez megvan.”

https://m4sport.hu/cikk/2026/03/17/mindent-meg-lehet-tanulni-ezt-az-egyet-nem-es-antonellinel-ez-megvan/
Elképesztő intenzitása, győztes mentalitása,
emberfeletti munkabírása
és alázata
hétről hétre példát mutat mindenkinek – csapattársainak, edzőinek és szurkolóinknak egyaránt.
Tudja, hogy GP meghatározó szerepet játszott az ő sikerességében.
„George, nézd meg, mit tudsz kihozni ebből!
A nyugtatás egyben figyelmeztetés is volt:
dühönghet az ember,
de a feladatán ez mit sem változtat.
„Ha megnézem, milyen körülmények között mentem eddig a szezonban és milyen lehetőségeim adódtak, nem hiszem, hogy lehetett volna sokkal jobb az eredményem.”
,,Mindig lesznek nehéz hétvégéid.
Nekem egy második és egy negyedik helyet hoztak a nehéz hétvégéim, amivel egészen elégedett lehetek.
Szeretnék sima hétvégét, mert ha sima hétvégém lesz, akkor tudom, hogy nyerhetek” – vezette le, miért nyugodt.
„Nincs ok különösebb aggodalomra, mert tudom, hogy ezen a pályán egyszerűen nem megy jól.
Várom már azokat a pályákat, amiken igazán kitűnhetek.”
Egy ilyen közegben csak egy módon lehetséges a túlélés és az érvényesülés: azzal, amit a pszichológia énvédő torzításnak is nevez. Egyszerű folyamat: ahogy az agy egyből lekapcsol és töröl egy nagy baleset során szerzett ütés vagy sérülés után, megelőzve egy nagyobb fájdalmat és traumát, úgy az ego is védekezéssel reagál a kritikus helyzetekben.
Az F1-es versenyzőket a becsvágy hajtja. Bizonyítani akarják másoknak és önmaguknak, hogy mindenkinél jobbak.
Ehhez a hajtóerőt az ego adja.
Ahogy az erőt is ahhoz, hogy szembenézzenek veszéllyel, kudarcokkal, figyelemmel, kritikákkal.
Ha a versenyző nem védelmezné a mindent mozgató egóját, egy pillanat alatt megsemmisülne egy ilyen világban.
És egyben egy módszer is arra,
hogy ne lássák gyengének, elbizonytalanodottnak vagy sebezhetőnek.
Russell csak egy dolgot tehet:
Wolff szuzukai tanácsát követve
minél előbb elfogadja ezt a helyzetet,
az egója rövidre zárja ezt a sajátos gyászfolyamatot,
és a feladatra összpontosít.
Mert az lényegében nem változott.
„Igen, nagyon balszerencsés vagy. George, nézd meg, mit tudsz kihozni ebből!”
https://m4sport.hu/forma-1/f1-hirek/cikk/2026/05/20/merre-tovabb-a-tagadasbol-russell-es-egy-kellemetlen-kuzdelem-pszichologiaja
,,A trénerem tudta, hogy valami nincs rendben,
de én túl sokáig voltam tagadásban. Azt mondogattam mindenkinek, hogy jól vagyok.”
…nos, Russell szezonja a zsörtölődés és a tagadás medrébe terelődött.
…a tagadó üzemmód már Szuzukát követően aktiválódott Russellnél.
Hazaérve annyira dühös és negatív voltam minden kapcsán, és emlékszem…
Nem sokkal később úgy döntöttem, segítséget kérek.
,,Túl sok hozzászólást olvastam el a közösségi médiában, és elkezdtem nagyon önmegvetővé válni. Szerencsére a 2014-es tapasztalatoknak hála megvolt az eszközöm annak megértéséhez, hogy mi történik, és támogatást is kaptam.”
,,Rájöttem, hogy folyamatosan csak a visszapillantót figyeltem, arra gondolva, mi lesz, ha… Úgy döntöttem, hogy arra fogok gondolni, mi lesz a következő lépés. Azt mondtam magamnak: »Ha visszatérsz, úgy térj vissza, hogy a rajtrács legjobb versenyzője legyél.« Teljesen más szemléletmóddal sétáltam ki…”
„A sok negativitás és marhaság, amivel a pályafutásom elején szembesültem, lehetőé tette, hogy eljussak oda, ahol most vagyok. Sokat dolgoztam magamon az elmúlt években.”
https://m4sport.hu/forma-1/f1-hirek/cikk/2026/04/30/mintha-drogfuggo-lettem-volna-szellem-voltam-oszinten-vallott-a-legsotetebb-pillanatairol-bottas/
Ha keményen tanulok, hajtok és nem adom fel, akkor a jutalmam több lehetőség, nagyobb szabadság és nyugodtabb élet lesz.
A tehetségnek van egy különleges vonzereje. Amikor nézel egy játékost, és időnként olyan ütéseket, megoldásokat látsz tőle, amelyek nem tanulhatók meg pusztán szorgalommal, akkor az ember érzi, hogy valami különlegeset lát.
,,Neuroplaszticitás: Hogyan huzalozd át az agyad a tartós változásért?
A neuroplaszticitás az idegrendszerünk, agyunk azon csodálatos képessége, hogy az élményeink hatására folyamatosan (és nem csak gyerrekkorban, ahogy korábban gondolták) változik: az idegsejtek közötti kapcsolatok, mint a sűrű fűben kitaposott „elefántösvények”, a gyakorlás hatására megerősödnek, használat hiányában pedig elhalványulnak.
A tartós változáshoz azonban időre és türelemre van szükség, hiszen egy új szokás rögzülése nem 21 napot vesz igénybe, ahogy sok helyen olvashatjuk, hanem a kutatások szerint ennél jóval többet: átlagosan kb. 2 hónapot, összetettebb folyamatoknál akár fél évnél is tovább tarthat.
Fontos, hogy az új, beépülő tapasztalatokat ne egyszerre kapjuk nagy mennyiségben, hanem időben el legyenek osztva.
A fejlődés motorja a rendszeresség és a belső motiváció: a kutatások szerint a napi ötperces, apró gyakorlatok sokkal hatékonyabbak az áthuzalozásban, mint a ritka, heroikus küzdelmek.
A változás folyamatát segíti az érzelmi reflexió és a sikerek tudatos rögzítése, hiszen minden apró ismétlés az identitásunkat is formálja. Bár a mély traumák teljes feldolgozása hosszú időt vehet igénybe, az életminőség javulása gyakran már az első évben jelentős."
„Nem az határoz meg, hogy…, hanem az, hogy…”
„A fejlődésem bizonyítéka az, hogy…”
„Egyre inkább olyan emberré válok, aki…
,,Mindig magas rezgés szinten ÉLJ!
A legfontosabb az életminőség fenntartása,
ami együtt jár a magas rezgés szinttel,
hogy az élet problémáján sokkal könnyebben tudjunk felülkerekedni.
Éppen ez a legnagyobb feladat,
hogy a rezgésszintet folyamatosan magas szinten tartsuk,
ugyanis a kihívások, a megpróbáltatások minden esetben
ennek a rezgésszintnek a csökkentésére,
alacsony szinten történő tartására irányulnak,
mert csak az alacsony szinten rezgő emberekkel lehet bármit megtenni.
Ha szeretetben élsz, nem félsz, mert tudod, hogy a szeretet sosem akar háborúzni.
Sem a magánéletben, sem a világban, sehol, sehol, sehol."
,,Sokak számára az olyan, mint a drogfüggőség.
Hiába tudják, hogy nekik ez már nem jó,
de mégsem mernek kilépni,
mert nagyon félnek a bizonytalanságtól.”
Hozzátette, az emberi természet sajátossága, hogy a legrosszabb körülményekhez is képes hozzászokni, de most végre valami egészen más vette kezdetét.
,,Mindig mi választunk.
Jobb, ha mi választjuk az érzelmeinket,
mint ha hagynánk, hogy a negativitás válasszon minket."
,,Mindenki tud szeretni, hiszen mindannyian ezzel az adottsággal születünk. Van, aki eleve jól csinálja, de a többségnek újra kell tanulnia, vissza kell emlékeznie, hogyan szeretett, és mindenkinek -kivétel nélkül mindenkinek- el kell égetnie az elmúlt érzelmeket, újra kell élnie néhány örömöt és fájdalmat, botlást és gyógyulást, hogy észrevehesse a vezérfonalat, ami ott rejlik minden új találkozásban. Igen, van egy vezérfonál." (Paulo Coelho - Tizenegy perc)
,,A kezdet hordozza az ígéretet, De az elmúlás mondja az ítéletet. Főnixként hamvadból ébredhet fel, De újjászületned a belsődben kell.”
"Az idő mindent megváltoztat. - Mindenki ezt mondja, de ez nem igaz. Csak a tettek hoznak változást. Ha nem tesz semmit, nem változik semmi."
"Az a bölcs, aki tudja, hogy mit bír változtatni magán, és mi az, amivel született."
"Kezeltesd magad, vagy pofa be!"
"A gyávaság a nyuszik mérge..."
Általánosságban a család motivál, az ő boldogságuk, hogy nekik mindenük meglegyen. Nekem ez a legfontosabb.
– Mi maximálisan támogatjuk és segítjük egymást, ott állunk a másik mögött, mert csak így lehet.
A meditáló emberek
sikeresebbek,
boldogabbak,
jobb és szebb életük van.
,,Az egyetlen célod a földön,
hogy hasonlatosabbá tedd a mennyekhez.
Aggódj kevesebbet, nevess többet!”
Az energikusságod és a szeretet legyenek a prioritásaid!.
"Nagyon sokan kerülnek olyan helyzetbe, hogy úgy érzik, nincs belőle kiút.
Pedig van, de csak egyéni!
Tömeg megváltás nincs!
Egyénileg kell megtenned, amiért születtél, be kell töltened a jobbik szerepedet.
Mert vigyázz, kínálkozik rosszabb is!
Próbáljátok magatokat megismerve, másokat segítve, mások felé a jót sugározni.
Jót tenni és tudni, hogy ami most látszólag rossz, utólag kiderülhet, hogy jó...
Mindenkit arra tanítok, hogy legyen önmaga, hogy betölthesse azt a feladatot, amire született...
Aki kapni akar, annak először adni kell. A gond az, hogy az emberek mindent azonnal akarnak, nincs türelmük végigjárni a fejlődésüknek megfelelő lépcsőfokokat...
És azt is tisztán kell látni, hogy minden döntésünk jelzés a jövőnek. Ébredni kell ahhoz, hogy önmagunkra találjunk, hogy fényt jelenthessünk a világnak, hogy segíthessünk a Földön.”
- Szepes Mária

1. A legfontosabb megerősítés
„Mondd folyamatosan: »Elég vagyok!« (I am enough). Mondd hangosan, mondd érzéssel, mondd úgy, ahogy komolyan gondolod, újra és újra. Tedd ezt heteken át, amíg be nem épül, és fel nem váltja azt az érzést, hogy nem vagy elég jó, ami eddig visszatartott.”
2. A belső párbeszéd ereje
„Minden szó, amit kimondasz, egy tervrajz, amit az elméd, a tested és a pszichéd valósággá akar tenni.”
„A mód, ahogy önmagaddal beszélsz, azzá az életté válik, amit teremtesz.”
3. Az önszeretet hatalma
„Ha állandóan dicséretre van szükségünk, akkor másoktól függők és önállótlanok leszünk. Ha ezt meg tudjuk adni önmagunknak [a saját dicséretünkkel], akkor függetlenné és magabiztossá válunk.”
4. A döntések és a cselekvés
,,Ha azt mondod, megpróbálsz valamit, az agyad azonnal elfogadja, hogy csak próbálkozni akarsz, ami annyira jelentéktelen és hatástalan, hogy nem számít a kimenetele. Ha ehelyett azt mondod: „meg fogom csinálni”, egészen más lesz a helyzet, pozitív választ kapsz.”
Gyakorlati tippek Marisa Peertől a mindennapokra:
-- Írd ki a tükörre: Jelöld meg a fürdőszobai tükrödet
az "Elég vagyok" felirattal, hogy minden reggel ezzel a megerősítéssel indítsd a napot.
-- Dicsérd magad: Az önmagadnak adott dicséret sokkal hatásosabb, mint bárki másé. Ne várd meg, amíg mások értékelnek; tűzz ki célokat és ünnepeld meg a saját sikereidet
,,A kísérlet ugyanis bebizonyította a feltételezésemet:
amikor az emberek valamit
nem hisznek el saját magukról,
nem számít, hogy mások mit hisznek róluk.
Az embernek először a saját gondolatait kell megváltoztatnia,
csak utána tudja fejleszteni az önbizalmát.
Ez a könyv szembesíteni fog azokkal a rögeszmékkel,
melyek eddig visszahúztak, visszatartottak,
s amikor ez sikerült, egyszer s mindenkorra eltávolítjuk őket.”,
,,Mindent, amit akarunk, kivétel nélkül azért akarjuk,
mert azt gondoljuk, utána jó érzés fog eltölteni minket.
Az aggódás egyfajta programozás, aminek során bevéssük valaminek a képét, amit nem akarunk, ám a tudatalatti mindent megtesz azért, hogy ezt az elmebeli képet megvalósítsa.
A psziché egyik alapszabálya, hogy nem tud egyszerre vallani ellentmondó nézeteket vagy érzelmeket, így amíg az elméd magabiztos gondolatokkal és motiváló képekkel van tele, nem tudsz negatív gondolatokkal foglalkozni.
Ha elutasítanak, újra talpra kell állnod,
és el kell fogadnod,
hogy az elutasítás csak késleltet a sikerhez vezető utadon,
nem elvágja tőled azt.
A siker nem azt jelenti, hogy soha nem buksz el, hanem azt, hogy gyorsan felállsz és folytatod.
Ami történik, az nem befolyásol téged,
csupán az, miként értékeled önmagadban.
Nem az esemény maga hat ránk,
hanem a jelentés, amit társítunk hozzá,
és a tanulság, amit leszűrünk belőle.”
- Marisa Peer: Rendíthetetlen önbizalom - Bevált program a tartós önbizalom eléréséhez
- Mik a legjobb módszerek?
A terápia három elsődleges formája
- az ún. elfogadás és elkötelezettség terápia,
a kognitív viselkedésterápia
és a RAIN (felismerés, elfogadás, vizsgálat, gondoskodás)
- alkalmazásával elkezdhetjük átprogramozni a tudatalattinkat.
- A régi és az új találkozása:
A hagyományos pszichológiai módszerek és a kötődéselmélet
új, legmodernebb technikáinak keverékén keresztül tanulhatunk.
Lépj te is a gyógyulás és az egészségesebb kapcsolatok felé vezető útra a kötődéselmélet technikáinak elsajátításával!
https://www.libri.hu/konyv/thais_gibson.kotodesi-problemak-megoldasok.html
,,Az első alkalommal arra nézünk rá, hogy milyen egy érzelmileg éretlen szülő, és miért nem tudta megadni neked azt a biztonságot és támogatást, amire gyerekként szükséged lett volna.
Feltártuk az érzelmileg éretlen szülő típusait, megnéztük, miért maradtak ők maguk is „gyerekek”, és miért nem voltak képesek megadni neked azt a stabilitást, amire szükséged lett volna.
Jeffrey Young munkássága nyomán tudjuk,
hogy az érzelmi szükségleteink gyerekként és felnőttként is ugyanazok,
nem kell „leszoknunk” róluk.
Ilyen alapvető szükséglet
a biztonságos kötődés,
az autonómia (önállóság),
az igényeink szabad kifejezése,
a reális keretek,
valamint a játék és spontaneitás.
Amíg a múltad irányít, a változás nem tud gyökeret verni
A szüleid érzelmi éretlensége eddig meghatározta az életedet - de ideje, hogy mostantól ne nekik próbálj többé megfelelni.”
,,A változás útján
A megértés fontos, de a valódi szabadságot a tettek hozzák el.
Kérlek, szánj időt ezekre az utolsó mélyítő feladatokra is!
1. Ismerd fel a jelenlegi elakadásaidat!
Mi az, ami szerinted a legtöbb nehézséget okozza a felsoroltak közül a jelen életedben?
• Másokért túlzott felelősséget vállalok, de a saját életemért nehezen.
• Kontroll nélkül szorongok, mintha nem lenne fék: gyakran katasztrofizálok.
• Úgy kell felnőttként viselkednem, hogy belül egyáltalán nem érzem magam annak.
• Határproblémákkal küzdök: hagyom, hogy áthágják a határaimat, vagy én sem tisztelem másokét.
• Sokszor élem meg, hogy nem vagyok elég fontos.
• Az elhagyástól és elutasítástól való félelem áthatja minden döntésemet.
2. Készíts SWOT-elemzést!
Vegyél elő egy papírt, és őszintén mérd fel a saját érzelmi érettségedet és konfliktuskezelési képességeidet:
• Erősségek: Mi az, amiben már most is ügyes vagy? (Pl. empátia, reflexió).
• Gyengeségek: Hol „csúszol el” még? (Pl. lefagyás kritika esetén, bűntudat).
• Lehetőségek: Milyen új készségeket tudnál elsajátítani? (Pl. asszertív kommunikáció).
• Veszélyek: Mi az, ami visszahúzhat a régi mintákba? (Pl. egy mérgező családi látogatás).
3. Határhúzást segítő feladat
Válassz ki egy olyan, kis horderejű helyzetet a következő napokban, ahol eddig automatikusan „megfelelni” akartál volna.
• Terv: Fogalmazz meg magadban egy mondatot, amivel jelzed a saját igényedet. (Pl.: „Most nem tudok segíteni, mert pihenésre van szükségem.”)
• Figyeld meg: Milyen érzés kimondani? Milyen belső hangok (szülői tiltások) szólalnak meg közben? Ne feledd: a bűntudat csak egy régi reflex, nem a valóság."
,,Az életünk minősége
tesz különbséget köztünk.
Mindig magas rezgés szinten ÉLJ!
A legfontosabb az életminőség fenntartása,
ami együtt jár a magas rezgés szinttel,
hogy az élet problémáján sokkal könnyebben tudjunk felülkerekedni.
Éppen ez a legnagyobb feladat,
hogy a rezgésszintet folyamatosan magas szinten tartsuk,
ugyanis a kihívások, a megpróbáltatások minden esetben
ennek a rezgésszintnek a csökkentésére,
alacsony szinten történő tartására irányulnak,
mert csak az alacsony szinten rezgő emberekkel lehet bármit megtenni.
Ha szeretetben élsz, nem félsz, mert tudod, hogy a szeretet sosem akar háborúzni.
Sem a magánéletben, sem a világban, sehol, sehol, sehol."
Természet Gyógyász Magazin március-április 2026
,,Egyelőre csak a holisztikus szemléletű orvosok és természetgyógyászok fogadják el a tényt, hogy a mitokondriumok betegsége modern világképünk alapbetegsége, aminek talaján sok egyéb kórkép fejlődik ki.”
Napjainkban sokan szenvednek energiahiányban, erőtlennek érzik magukat és fázékonyak.
Ennek oka gyakran a mitokondriumok működészavarában keresendő. Sejtjeinknek ezek a parányi erőművei rendkívül érzékenyen reagálnak a helytelen táplálkozásra, a stresszre és az elektroszmogra.
Mindenfajta belső kényszer, nyomás, ami egy meghatározott, lényünktől alapvetően idegen irányba kényszerít, stresszt jelent a mitokondriumoknak.
Bánjunk jól önmagunkkal!
Jiddu Krishnamurti szavaival:
„Nem egészséges dolog, ha egy beteg világhoz jól alkalmazkodunk."
Aki a mai világban jól akar bánni önmagával, esetleg felhagy néhány, a többség által normálisnak tartott szokással.
A normalitást mindenkinek önállóan kell definiálnia saját maga számára, ez pedig azt jelentheti, hogy megváltoztatjuk prioritásainkat.
Hagyjuk, hogy a természet tápláljon minket!
A reggeli madárcsicsergés bizonyítottan serkenti, aktiválja a mitokondriumok működését, csakúgy, mint a növények látványa.
Ez azt jelenti, hogy minden egyes, a természetben, a kertben, egy parkban, az erdőben stb. eltöltött perc felüdülést jelent testünknek és lelkünknek egyaránt.
A természet közvetlen közelsége és megtapasztalása segíti saját természetünk megismerését, és az új testérzet alapján könnyebb egészségesebb életet élni, egészséges életvitelt kialakítani.
Természet Gyógyász Magazin március-április 2026
https://tgymagazin.hu/aktualis/meg-tobb-erdekes-cikk-a-magazin-marcius-aprilisi-szamanak-tartalmabol/
A mitokondriumok a testünket alkotó szinte összes sejtben megtalálhatók, és ha nem működnek jól, megbetegszünk. Időskorban aktivitásuk fokozatosan hanyatlik. A kutatók igyekeznek kideríteni, vajon ez okozza-e az öregedést, vagy csupán az öregedés velejárójáról van-e szó.
Parányi, úgynevezett sejtszervecskék (sejtorganellumok), méretük 0,5–1,5 mikrométer. Mégis nélkülözhetetlenek, hiszen hiányukban nem maradnánk életben. Minden élőlénynek ezek a parányi képződmények szolgáltatják az energiát, ezért a sejtek erőműveinek is nevezik őket.
Az izom- és idegrendszer betegségei
A mitokondriumokban keletkező károk és a mtDNS mutációi számos, többnyire súlyos betegséghez vezetnek, főként az izomrendszerben és az idegrendszerben – azért, mert ezekben a sejtekben van a legtöbb mitokondrium. A kutatók feltételezik, hogy a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór hátterében is a mitokondriális DNS mutációja áll.
Annyit tudunk, hogy idősebb korunkban mitokondriumaink működése lassul, hanyatlik.
Ezzel megjelennek az öregedést kísérő, nem kívánatos jelenségek is: hajunk őszülni kezd vagy megritkul, bőrünk ráncosodik, izmaink sorvadnak, hallásunk és látásunk szintén gyengül.
Nem is beszélve a betegségekről, amelyek az öregkorra jellemzők, pl. csontritkulás, cukorbetegség vagy rák.
Sokan a Q10 koenzim szedését javasolják. Kétségtelen, hogy ez a mikrotápanyag elengedhetetlen a mitokondriumokban zajló ATP-szintézishez.
Azt is megfigyelték, hogy idővel csökken az egyén Q10-szérumszintje.
Azonban, hogy ez automatikusan azt jelenti, hogy bizonyos kor után célszerű-e étrendi kiegészítő formájában Q10-et szedni, erről megoszlanak a vélemények.
A kétkedők hangsúlyozzák, hogy a szájon keresztül szedett Q10 semmiképp nem jut el a mitokondriumokhoz, ők úgy vélik, az étrendi kiegészítőknél sokkal fontosabb az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás. A kutatók abban egyetértenek, hogy valószínűleg soha nem lesz olyan csodaszer, amelynek bevételével felpörgethetnénk mitokondriumaink működését, ezzel garantálva egészségünk megőrzését késő öregkorunkig.
MÉLY LÉLEGZÉS – Energialöket mitokondriumainknak
Annak érdekében, hogy sejtjeink parányi erőművei teljes erővel tudjanak teljesíteni, szervezetünknek elsősorban sok oxigénre van szüksége. Az ún. hasi légzéssel sokkal több oxigént tudunk tüdőnkbe juttatni, amivel egyúttal több oxigénhez jutnak hozzá mitokondriumaink is. Emellett egész szervezetünk ellazul.
A mitokondriumok működészavarát jelző szimptómák
Ha mitokondriumaink nem működnek tökéletesen, anyagcserénk lelassul, amit az alábbi tünetek jelezhetnek:
- fáradtság, gyengeség,
- fájdalmak, ill. túlérzékenység,
- motivációhiány, emlékezetzavar,
- levertség és depresszió,
- hangulatzavarok, túlterheltség érzése,
- fejfájás és migrén,
- merevség, kemény, görcsös izomzat,
- lassú sebgyógyulás és hosszabb, lelassult gyógyulás, regenerálódás.
https://tgymagazin.hu/eletmod/mitokondriumok-az-elet-paranyi-motorjai-2/
A mitokondrium működéséhez, akárcsak az erőművekéhez, oxigénre van szükségünk. Amikor lélegzünk, valójában a mitokondriumok számára szívjuk be a levegőt, amikor táplálkozunk, annak jó részét a mitokondriumok „égetik” el, hogy energiát nyerjenek belőle.
Hogy mennyire energiafüggő a testünk, azt jól mutatja, hogy oxigén nélkül alig egynéhány percet bírunk ki. Ha elfogy az oxigén, leállnak az erőművek és a test meghal. Van némi anaerob energiatermelés, amely nem a mitokondriumban, hanem a sejtfolyadékban megy végbe, de ez csak pár másodperces „termeléskiesést” képes áthidalni. Ennek részben az is az oka, hogy az anaerob energiatermelés kis hatékonyságú. Míg egy glükózmolekulából a mitokondrium 30-32 ATP-t állít elő, a glikolízisnek nevezett anaerob folyamatban egy glükózmolekulából mindössze 2 ATP keletkezik. Amúgy a ráksejtek nagymértékben hagyatkoznak erre az energianyerési eljárásra, ez viszont roppant cukorigényes. Ezért is szokták mondani, hogy a „cukor táplálja a rákot”.
De fontos itt rögtön leszögezni, hogy a mitokondriumok zsírokat és fehérjéket is felhasználnak energianyerésre, sőt a szívizom energiája 80%-át zsírokból nyeri, azaz teljesen téves az az elterjedt nézet, hogy a „szervezet üzemanyaga a szénhidrát”.
Sokan évek óta ketogén étrenden élnek, azaz zsírokon és fehérjéken kívül nemigen fogyasztanak mást, mégis élnek és virulnak, és egyesek még olimpiai csúcsokat is döntenek. Nem állítok újat azzal, ha azt mondom, a szervezet valódi igénye és a szénhidrátalapú nyugati étrend köszönőviszonyban sincs egymással.
A mitokondriumok „táplálása”
A sejtek működéséhez energiára, ehhez viszont a mitokondriumok megfelelő tápanyagellátására és az oxidatív sérülések kivédésére van szükség.
A vitaminoknak és étrend-kiegészítőknek nevezett anyagok kevés kivételtől eltekintve a mitokondriumok működéséhez, ill. a szabad gyökökkel szembeni védelméhez szükségesek. Az emberek többsége vitaminokat és étrend-kiegészítőket több okból sem szed.
Bruce Ames „triage”, azaz „prioritási sorrend” teóriája szerint, ha a szervezet nem jut megfelelő mennyiségben mikrotápanyagokhoz, akkor a mindennapi túlélésre koncentrál, míg megfelelő ellátottság esetén az élethosszabbító folyamatokat is tudja működtetni.
https://tgymagazin.hu/uj-a-terapiaban/a-mitokondriumokrol/
Önegyüttérzéssel változtathatunk az életünk irányán
Az önegyüttérzés azt jelenti, hogy ugyanolyan kedvességgel, elfogadással, gyengédséggel és támogatással bánunk önmagunkkal, ahogyan egy olyan barátunkkal tennénk, aki épp nehéz helyzeten megy keresztül.
Kristin Neff szerint az önegyüttérzés 3 összetevője
- a mindfulness
- a közös emberség
- az önkedvesség
Önmagunkhoz való kedvesség
Az önmagunkhoz való kedves és barátságos hozzáállás teszi lehetővé, hogy akkor is támogatóan álljunk önmagunkhoz, ha valamilyen hibát követtünk el vagy észrevesszük egy jellembeli gyengeségünket.
A kemény kritika, önostorozás és szidalmazás helyett inkább szívből jövő kedvességgel és feltétel nélküli melegséggel fordulunk önmagunk felé azzal a céllal, hogy megnyugtassuk, megvigasztaljuk magunkat.
Közös emberség
Az összetartozás, valahova tartozás az egyik legerősebb emberi igényünk és fontos szerepet játszik az önegyüttérzésben is.
Fontos felismerni a tényt, hogy mindenki követhet el hibákat, mindenki él meg kudarcokat és hozzánk hasonló nehézségeken is átmegy élete során, még ha a közösségi médiából éppen az ellenkezője is tárul a szemünk elé nap mint nap.
Mindannyian egy hiányos, befejezetlen műalkotás vagyunk.
A szenvedés az élet elkerülhetetlen része. De ezt hajlamosak vagyunk elfelejteni, és ha nem mennek jól a dolgok, azt gondoljuk, valami baj van.
Az önegyüttérzéssel tudatosíthatjuk, hogy negatív hatások másokat is érnek.
Az szenvedésünk pedig ugyanaz a szenvedés, amit mindenki más is érez ugyanabban a helyzetben. Így máris nem érezzük magunkat annyira egyedül, elszigetelődés helyett az összekapcsoltság érzését erősítjük ilyenkor.
Mindfulness, azaz a tudatos jelenlét
A mindfulness, azaz a tudatos jelenlét gyakorlása azt jelenti, hogy nyitottak vagyunk a jelen pillanat valóságára, teret adva a gondolatok, érzelmek és érzések megtapasztalásának.
Ha nem vesszük észre, hogy valami most nehéz érzelmileg a számunkra, akkor nem tudunk odafordulni felé és törődéssel, kedvességgel reagálni rá.
Gyakorlat: Önegyüttérzés meditáció
...
https://bagdibella.hu/az-onegyutterzes-segithet-jo-iranyba-valtoztatni-az-eletedet/
Az önegyüttérzés segíthet jó irányba változtatni az életedet
Mindannyiunk életében előfordul, hogy úgy érezzük, megrekedtünk, szeretnénk változtatni, továbblépni.
A halogatás azonban felébreszti a belső kritikus hangokat, amelyek egyre hangosabban fújják, hogy miért is nem vagyunk elég jók, szidnak bennünket a hibákért és kudarcokért.
A kutatások szerint azonban az önegyüttérzés gyakorlásával kreatív cselekvéssé alakíthatjuk a halogatást, és elindulhatunk a vágyott célok felé.
Az önegyüttérzés utat nyit a változásnak
A kutatások szerint
az állandó önbírálat és szégyenérzet
leállítja az agy tanulási központjait,
aláássa az önmagunkba vetett hitet.
https://bagdibella.hu/az-onegyutterzes-segithet-jo-iranyba-valtoztatni-az-eletedet/
Az önmagaddal való együttérzés előnyei
Növeli a jóllétét
A kutatások alapján az önegyüttérző emberek optimistábbak a jövővel kapcsolatban. Kevésbé jellemző rájuk a depresszió, a szorongás vagy a szégyenérzet.
Harmonizálja az önbecsülést
Az önbecsülés hullámzó érzés, ami másokkal való összehasonlításon alapul. Az önegyüttérzés előnye, hogy nem kell jobbnak, különbnek lennünk a másiknál ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, és még kudarcok esetén sem hatalmasodik el rajtunk az önsajnálat.
Növeli a rezilienciát
Az önegyüttérzés gyakorlása lelkileg és mentálisan is rugalmasabbá tesz. Önmagunkhoz való kedvességgel, együttérzéssel és támogatással segít átvészelni a nehéz időszakokat és visszanyerni az eredeti, jó állapotot.
Egészségesebb viselkedésre sarkall
Az önegyüttérzés segít olyan viselkedési mintákat kialakítani, amelyek hosszú távon az egészséget, a kiegyensúlyozottságot szolgálják.
Figyelmesebbé, együttérzőbbé tesz
Rendszeres gyakorlással megadjuk magunknak azt a mennyiségű és minőségű figyelmet, amire szükségünk van. Ez óriási energiákat szabadít fel, amivel mások szükségletei iránt is érzékenyebbé, együttérzőbbé válunk.
Javítja a kapcsolatokat
Az önegyüttérző emberek képesek önzetlenül fordulni a másik felé, anélkül, hogy irányítani akarnának, és többet tudnak adni önmagukból is.
Neff tapasztalatai szerint az önegyüttérzés rendszeres gyakorlásával
- elfogadóvá, támogatóvá válunk önmagunkkal és másokkal szemben,
- nem félünk többé a szorongástól vagy a szomorúságtól,
- nem kritizáljuk többé önmagunkat,
- több energiánk lesz azokkal a dolgokkal foglalkozni, amelyek igazán fontosak,
- több személyes felelősséget vállalunk,
- motiváltabbá válunk a múltbéli hibák kijavítására,
- nem szidjuk magunkat, ha nem sikerül elérni a kitűzött célt,
- nem félünk a kudarcoktól.
Minél többet gyakoroljuk az önegyüttérzést a mindennapokban, pozitív hatásai annál tovább fennmaradnak. Segít figyelmesebbé, együttérzővé válni mások és önmagunk felé, erősíti a társadalmi kötődést, növeli az elégedettség és boldogság érzését, miközben érezhetően csökken a depresszió, a szorongás és a stressz szintje is.
Az Önegyüttérzés tanfolyamon megtanulhatod, hogyan vedd észre, ha önegyüttérzésre van szükséged, és hogyan fordulj magadhoz kedvesen, őszinte melegséggel és támogatóan akkor is, amikor hibázol vagy rosszul alakulnak a dolgok.
Nézd meg mikor indul legközelebb Tudatos Önegyüttérzés tanfolyam itt >>
Forrás:
Kristin Neff, PhD, Christopher Germer, PhD, The Mindful Sel-Compassion Workbook
https://mi-psych.com.au/the-benefits-of-self-compassion/
https://bagdibella.hu/az-onegyutterzes-elonyei/
,,Elfojtás helyett tedd az iránytűddé őket!
Az elfojtás, mint az érzelmek szabályozásának sajátos technikája, vagy mint egyfajta énvédő mechanizmus időnként akár hasznos is lehet.
Sőt, segíthet a feszültség csökkentésében.
De a problémáidat így aligha tudod megoldani.
A megoldatlanságukból eredő feszültség tartósan fennmarad, és ugyanúgy ott kísért a hétköznapjaidban.
Elképesztően fontos iránytűvé válik azonban számodra, ha inkább elkezdesz hallgatni az érzelmeidre. Amikor megjelenik egy kellemetlen érzés
– mondjuk a harag vagy a szomorúság
–, akkor megkérdezed magad, hogy mire figyelmeztet ez engem?
Lehet, hogy nem vagyok jó helyen?
Lehet, hogy ebben a kapcsolatban nem jó nekem valami?
Lehet, hogy átlépték a határaimat?
Lehet, hogy itt most egy határt kellene húznom?
Ha megpróbálod kikapcsolni a nehéz érzéseket,
azt is megnehezíted, hogy kiállj magadért, hogy felismerd, ha méltatlanul bánnak veled.
Természetesen nagyszerű dolog optimistán, bizakodóan szemlélni a világot, de a pozitív gondolkodás nem old meg mindent. Akár el is fedheti a valódi érzéseket, pedig azok fontos információkkal szolgálnának neked arról, hogy mi a tényleges helyzet, és elősegítenék a szükséges változást.
Gyakorlat: testi érzetekkel az érzelmek szabályozásáért
Legközelebb, amikor egy nehéz érzéssel szembesülsz, próbálj ki egy rövid kis gyakorlatot, ami a testérzetek felől közelít az érzelemszabályozáshoz:
1. Tedd a hasadra és a mellkasodra a kezed.
2. Vegyél így három mély lélegzetet.
3. Figyeld meg, hogy milyen hatással van ez rád.
A légzésed lassításával ilyenkor máris nagyon sokat teszel az érzelemszabályozásodért, és ebben az állapotban már jóval könnyebben megnevezheted, amit valójában átélsz.”
Rügyterápia, ismertebb nevén gemmoterápia
Ez a terápiás rendszer dr. Pol Henry belga orvos nevéhez fűződik,
aki kifejlesztette ezt a rendkívül értékes fitoterápiás irányzatot.
A gemmoterápia célja,
hogy normalizálja, regenerálja a sejtek anyagcseréjét
és eltávolítsa a sejtekből, majd az egész szervezetből az anyagcsere melléktermékeket és környezeti mérgeket. Ennek köszönhetően megindul a gyógyulás.
Henry Pol kiváló gyógyeredményeinek köszönhetően csakhamar felkeltette a francia természetgyógyászok érdeklődését. Dr Max Tétau, a Francia Orvostársaság korábbi elnöke, saját klinikai vizsgálataival igazolta a gemmoterápia hatásosságát. A Lyoni Egyetemen Mallein professzor is pozitív eredménnyel tesztelte a gemmoterápiás készítményeket.
Idővel a gemmoterápia sikeres, fitoterápiás irányzattá fejlődött, és 1956-ban a készítményeket hivatalosan felvették a francia gyógyszerkönyvbe is. Azóta a francia, belga és svájci fitoterápiában szilárd helye van ennek az irányzatnak.
…
https://tgymagazin.hu/uj-a-terapiaban/gemmoterapia/
1940 óta óriási visszaesés volt az élelmiszerek mikrotápanyag-sűrűségében. Nagy-Britanniában például a marhahús magnéziumtartalma 4-8%-kal csökkent, a szalonnáé 18%-kal, a csirkehúsé 4%-kal, a cheddar sajté 38%-kal, a parmezán sajté 70%-kal, a teljes tejé 21%-kal és a zöldségeké 24%-kal.
Az 1900-as évek elejétől napjainkig a foszfát, a kalcium és a magnézium vonatkozásában a legdrámaibb változás a magnéziumbevitel csökkenése volt, amely 500 mg/napról átlagosan 250 mg/napra redukálódott.
Így a kalcium-magnézium arány körülbelül 2:1-ről 5:1-re nőtt, és a foszát-magnézium arány pedig 1,2:1 arányról körülbelül 7:1 arányra emelkedett. (A foszfátok adalékanyagokból, a feldolgozott húsokból és az üdítő italokból származnak.) A magnéziumhiány különösen jellemzi az időseket, krónikus betegeket és a hiányosan táplálkozókat.
A létfontosságú szervek funkciócsökkenése a mitokondriumok és ezen keresztül a sejtek pusztulásával függ össze. Az ún. energiamolekula, az ATP (adenozin trifoszfát) csak magnéziumhoz kötődve működőképes.
Magnézium hiányában szó szerint energiátlanná válik az ember, azaz fáradékonyságot, lelassulást tapasztal. Testünk 25 gramm magnéziumot tartalmaz, de mivel folyamatosan ürül, folyamatosan szükséges pótolni. Napi 400 mg elemi magnézium bevitele ajánlott.
https://tgymagazin.hu/eletmod/mindennapi-elemunk-a-magnezium-2/
"Napi négy ölelésre van szükségünk, a túlélésre. Napi nyolc ölelés szükséges az élet megtartásához. Napi 12 ölelésre van szükségünk a növekedéshez" - írta a híres amerikai pszichoterapeuta, Virginia Satir.
Az ölelés jótékony hatásai
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10158552300440216&set=pb.100064450853480.-2207520000
A mai #soulday posztunk egy kedves emlékeztető Mindenkinek, hogy van, hogy
a mentális egészségünket és önmagunkat kell előre helyezni, és ez rendben van. (Természetesen ez nem csak az őszi időre vonatkozik )
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10158504401885216&set=pb.100064450853480.-2207520000&type=3
Önmagunk megölelése
emlékeztető kártyák írása,
listák írása az eddigi teljesítményünkről,
biztató mantrák mondogatása
– Ezek segítenek az Egészséges Felnőtt Énállapotunkat aktivizálni. úgyhogy ebben érdemes elköteleződni.
Saját magunknak meglehet adni gyógyító élményeket ezáltal.
Válj önmagad legjobb szülőjévé!
Önegyüttérzés 3 lépésben:
- Érzelem elismerése
(Elismerjük saját magunknak, azt az érzelmet, amit éppen érzünk. pl. Phú nem csoda, hogy így érzem magam … Annyira érthető, hogy itt van most bennem ez a szomorúság.)
- Perspektíva nyújtása
(Az Egészséges Felnőtt Állapotunk egy perspektívát nyújt a bennünk lévő Gyereknek, mint ahogy egy kisgyereknek is elmondanád, hogy: Hibázni emberi dolog … Ez egy perspektíva ahhoz képest, hogy a Sérülékeny Belső Gyermeki állapotunkból úgy gondoljuk, hogy őrületesen szégyellni való az a hiba, amit elkövettünk.)
- Változtatás felé tett lépések
A változtatás felé tett lépések is az Egészséges Felnőtt részünkből egy fontos dolgunk, - hogy mondjuk:
Ha megígérem a saját Belső Gyerekemnek, hogy ,,nem kell félned, én megvédelek”, akkor mondjuk tényleg kiálljak magamért. És ez elsőre nem feltétlenül megy, meg másodjára sem,
de azt is lehet mondani az Egészséges Felnőtt állapotomból a Belső Gyerekemnek, hogy
,,Nagyon szeretnék többször itt lenni neked, és ígérem, hogy elköteleződtem abban a változásban, hogy én jobban itt legyek neked, mint a Legjobb Szülőd, aki valaha lehet. És ezért mindent megteszek.
És, bár gyakrabban tudnék kapcsolódni hozzád, de azon vagyok, hogy gyakrabban kapcsolódjak hozzád.”
Saját tapasztalatból tudom mondani, én nagyon-nagyon sokat dolgoztam már a Belső Gyerekemmel egyedül is, terápiában is, pszichodrámán is, tényleg önmunkával is, hogy ezeknek óriási átíró ereje van azzal kapcsolatban, hogy egy-egy helyzetben, hogy érzed magad.
És tényleg, szerintem tartós változás enélkül az önmagunkról való gondoskodásban való elköteleződés nélkül sokkal nehezebb, - megkockáztatom, hogy nem is feltételül minden helyzetben elérhető.
Érzelmi zsarolás-Manipuláció és feljogosítottság felismerése
Gyakorlati eszközök a határok kijelölésére
Amellett, hogy ismered a saját határaidat,
jó, ha tudod ennek a lépéseit,
,,hogy a világos határokat határozottan és kedvesen,
de egyértelműen ki is kell mondanom.”
Előtte már jó, ha végiggondolom, hogy milyen következménye lesz annak, ha nem tartja be a másik a határaimat.
És, hogy ezek a következmények nem a másiknak mondják meg, hogy mit csináljon, mert őt nem tudjuk kötelezni arra, hogy azt csinálja, amit mi szeretnénk, hanem nekünk magunknak mondja meg a határunk, hogy mit fogunk csinálni, ha ő nem tartja be a határainkat.
És ez nem az ő megleckéztetését szolgálja, hanem a saját biztonság érzetünknek a helyreállítását az adott kapcsolatban.
És, ha ez nem megy másképp, akkor mondjuk a távolság növelésével tudom visszaállítani a biztonság-érzetemet.
A jó határhúzásnak az összetevői:
- A határ ismerete.
Hogy tudom, hogy mi az, ami rosszul szokott nekem esni, amit nem tolerálok jól.
(A valami rosszulesik és a határom átlépése közötti különbséget is fontos érteni.
Az asszertív jogok listája egy nagyon jó kiindulópont.
Hogyha a másik személy, az asszertív jogait gyakorolta, pl. lemondott egy találkozót. Az lehet, hogy nekünk rosszulesett, de neki ahhoz tényleg alapvető emberi joga van, nem sértett vele határokat. De ez nem feltétlenül jelenti, hogy ez nekem nem okozott kellemetlenséget, és ne kéne ezt tisztázni.
De, az, hogy az én biztonság-érzetem innentől, ha ezt átlépi, már nincs rendben, és ennek ellenére átlépi, és te megkérdted, hogy ne tegye, - én így érzem magam biztonságban egy kapcsolatban érzelmileg, és ezt te rendre nem veszed figyelembe… meg kérlek rá … én gyakorolhatom-e a szabadságomat, a te határaid tiszteletben tartásával vagy korlátozni akarsz engem ebben a szabadságban, az már egy határkérdés.
- Nagyon fontos a világos kommunikálás.
Mert, ha csak célozgatunk rá, és abból nem lesz eredmény, akkor az az önmagunk képviseletén is múlt.
- Kell bátorság is.
Amihez érzelemszabályozásra van szükség, hogy elkezdjem mondani, hogy mit szeretnék kérni.
- És előtte már jó tisztázni, hogy mi lesz a következmény.
- És, mindezt úgy teszem meg, hogy a másik határait tiszteletben tartom.
Az ő asszertív jogait nem csorbítom. Az ő érzéseire is odafigyelek.
,,Ha másokra hagyod, hogy megvívják a harcaidat, elsorvad az izomzatod” - Irvin David Yalom
Irvin David Yalom az egzisztenciális pszichoterápia meghatározó alakja, aki írásaiban az önfelelősség és a belső erő fontosságát hangsúlyozza.
Ez az idézet arra emlékeztet, hogy a lelki erőnk ugyanúgy működik, mint az izmaink: használat nélkül gyengül. Ha minden helyzetben másoktól várjuk a megoldást, a döntést vagy a megmentést, akkor megfosztjuk magunkat a fejlődés lehetőségétől.
A nehéz helyzetek, bármennyire kellemetlenek is önismeretet, rezilienciát és belső erőt építenek, ha szembenézünk velük.
Sokszor épp az adhatja a legnagyobb megnyugvást vagy örömöt, ha nem adjuk fel és végigvisszük céljainkat a nehézségek ellenére is.
Segítséget kérni fontos, és mások háttér-támogatása elengedhetetlen, de végső soron a saját harcainkat nekünk kell megvívnunk, hogy megerősödhessünk.
https://www.instagram.com/krekapszli/p/DUTFG4qgiib/?hl=hu
Néha nehézzé válhat meghúzni azokat a határokat amelyek saját lelki egészségünket védik. Ahhoz, hogy ezt könnyebben meg tudjátok tenni hoztunk pár tippet a mai posztunkban
https://www.instagram.com/krekapszli/p/C0rhFzUIw3G/?hl=hu
Mindenkivel előfordul, hogy egy rossz szituáció után a negatív gondolatok elkezdenek befurakodni az agyba, és kiszorítanak minden jót.
Ilyenkor a legjobb, ha veszünk egy mély levegőt, és átgondoljuk, mit is érzünk valójában, megtisztítva elménket a káros gondolatoktól.
https://www.instagram.com/krekapszli/p/C0tXwibId9n/?hl=hu
Ne csak a pozitív időkben legyünk ott a szeretteink mellett. Támogassuk őket a nehéz időkben is.
Ehhez hoztunk el néhány tippet, hogy hogyan is tudnánk effektíven támogatni a hozzánk közel álló személyeket.
https://www.instagram.com/p/CVAlp3BII6u/?hl=hu
Egy csokor bátorítás
A mai #soulday posztunk témája a segítségkérés, ennek számos előnye és pozitív hatása van. A poszt ezek közül ír le néhányat.
Nem tabu pszichológushoz járni!
Merjetek segítséget kérni és biztassátok egymást erre!
Osszátok a posztot, hogy leépítsük a pszichológushoz járással kapcsolatos negatív érzelmeket, félelmeket, hiszen nem szégyen segítségért fordulni, épp ellenkezőleg, a bátorság jele!
https://www.instagram.com/krekapszli/p/Cz1KzDmIWAh/?hl=hu
A terápia előnyei
Mai #soulday posztunkban az érzelmileg éretlen emberekről olvashattok.
A posztot Lindsay C. Gibson, Érzelmileg értetlen szülők felnőtt gyermekei című könyve inspirálta.
A szerző szerint az érzelmileg érett ember olyasvalaki, "aki képes objektíven és elvontan gondolkodni, miközben mély érzelmi kapcsolatokat tart fönt másokkal. Képesek önállóan boldogulni az életben, egyúttal tud kötődni is másokhoz, ez a két dolog egyaránt szervesen belesimul a mindennapi életébe. Kellőképp levált eredeti családi kapcsolatrendszeréről ahhoz, hogy önálló élete legyen (Bowen, 1978), fejlett éntudtattal (Kohut, 1985), illetve identitástudattal (Erikson, 1963) rendelkezik. Nem szégyelli az érzéseit, nem szégyelli megosztani azokat, érdekli őket más emberek élete, fejlett az érzelmi intelligenciája. Szükség esetén képes kontrollálni érzéseit."
Az érzelmileg éretlen felnőttek mindezekre nem képesek.
https://www.instagram.com/krekapszli/p/CzRTL1aIncD/?hl=hu
Megküzdési stratégiák típusai
Elhoztunk Nektek néhány módszert arra, hogy hogyan tudjuk a mentális egészségünket megóvni megküzdési stratégiák használatával!
A megküzdési mechanizmusok, olyan készségeket és eszközöket foglalnak magukba, amelyek használatával az intenzív érzelmeket kontrollálni és a stresszt csökkenteni tudjuk, valamint ezekkel sokkal jobban tudunk uralkodni gondolatainkon és emócióinkon.
Fontos megjegyezni, hogy mindenki számára különböző megküzdési stratégia lesz sikeres.
Forrás: iamepwr “Types of Coping Skills”
https://www.instagram.com/krekapszli/p/CUc38X_okFj/?hl=hu&img_index=1
A #nyugihét - en nem hagyhattuk ki a nyugalom egy nagyon fontos aspektusát sem, a biológiát.
A mai posztban a nyugalmat befolyásoló hormonokról olvashattok.
https://www.instagram.com/krekapszli/p/CUNfYWdosoF/?hl=hu&img_index=1
Mindenkire ráfér egy kis nyugalom
Reméljük ez a bejegyzés meginspirál Titeket abban, hogy átgondoljátok reggeli rutinotokat és valamilyen nyugalmat csempésszetek bele!
https://www.instagram.com/krekapszli/p/CUCi9yGIvH1/?hl=hu
Ti mit csináltok reggelente a nyugalom jegyében?
Hogyan kezd a napodat nyugodtan
Itt a kikelet, az újrakezdés, az új lendület, az ébredés ideje.
Nyisd ki a szíved egy jó emlékkel, és meglátod megtelik szeretettel és reménységgel, nemcsak a múlt, hanem a jelen és a jövő iránt is!
„Véleményem szerint a versenymérnök feladata alkalmazkodni a versenyző szemléletmódjához és személyiségéhez, neki kell passzolnia a sportolóhoz.
Te érheted el, hogy a vezetésre összpontosíthasson, és te hátraléphetsz egyet, hogy lásd, mire van szükségük, milyen pszichológiai állapotban érzik biztonságban magukat és hogyan teremtheted meg ezt a kényelmes munkaközeget számukra.”
Kezelni kell a frusztrációt
„Amikor látod a problémákat, nincs értelme a frusztrációnak, de nem tagadhatjuk el… ez egy emberi reakció.”
„Az előző hetekben, hónapokban láttuk a javulást és ezen a vonalon kell tovább fejlődnünk.”
,,A jövőbe tekintünk. Nincs értelme hátra tekinteni.
A célunkra figyelünk,
tudjuk, mire van szükség,
és mindenki elkötelezett.
A csapatmunka számít, ez a lényeg.”
,,Pontokat szereztünk az első versenyünkön. Ezzel nagyon elégedettek vagyunk. A végcélunk viszont nem az, hogy harcoljunk a középmezőnyben.
Szenvedélyre,
sok munkára és nagy fejlődésre van szükségünk.
Hosszú a teendőink listája, de eddig elégedettek lehetünk.”
„A fejlődéssel nagyon elégedett vagyok.
Azzal is, hogy látom, az embereink mennyire elhivatottak, mennyire akarják a jó eredményeket.
Közben tudjuk, hogy még fejlődnünk kell.
És minden követ megmozgatunk, mert bármilyen problémánk is volt a téli tesztek óta, mindent meg tudtuk oldani.
És jöttek újak az előző eseményeken,
de ez a tanulási folyamathoz tartozik.
Az embereik mindent meg akarnak oldani,
és ennek örülök, bizakodóvá tesz.
Jó a hangulat a csapatnál,
mindenki keményen dolgozik a fejlődésért. Jó látni ezt, élvezem.”
,,Nagyon fontos lehetőség,
mert arra fókuszálhatunk,
mi legyen a következő lépés a fejlődésben.
És gondoskodnunk kell róla,
hogy már ne csak problémákat oldjunk meg,
hanem rendesen fejlődjünk.”
https://m4sport.hu/forma-1/f1-hirek/cikk/2026/03/27/hogyan-tovabb-audi-binotto-a-varatlan-fonokvaltasrol-es-a-projektjuk-helyzeterol/
Az is világosan látható számukra, milyen gyenge pontjaik vannak még, és miben kell még fejlődniük.
,,Amikor valami alapvetően rossz, utol kell érned magad, és ez rengeteg energiát és időt emészt fel, kapacitást és költségvetést is.”
Lökést adott a csapatnak, hogy a pályán is megmutatkozott a javulás azok után, hogy olyan sokat dolgoztak a színfalak mögött.
Elmondta, a csapat már talált lehetséges megoldásokat. „Nem éreztem magam teljesen komfortosan, ezért sok időt fordítottunk arra, hogy megértsük ennek az okát. Úgy érzem, vannak válaszaink.”
,,Összehozni egy nagyon tapasztalt gárdát, eggyé kovácsolni a saját csapatszellemünk és értékrendünk szerint.”
Egyszer kiszámoltunk, hogy hány év tapasztalattal rendelkezünk a cégen belül csak a vezető pozíciókban.
Összeadtuk, és kétezer-ötszáz év jött ki.
Lényeg, hogy mindenre odafigyeljünk, amire ráhatásunk van és a legtöbbet hozzuk ki magunkból. Ha ez sikerül, akkor gyorsabbá fogunk válni.”
„Minden adott ahhoz,
hogy győztes csapattá váljunk.
Most az a feladat,
hogy kihozzuk a maximumot a lehetőségeinkből.
Hiszek ebben a projektben,
még akkor is, ha jelenleg nehéz időszakon megyünk keresztül.
A jövőnk nagyon fényes.”
,,A nehézségek mindig próbára tesznek,
ugyanakkor megmutatják azt is,
ki hisz igazán abban, amit csinál.
Könnyű hinni, amikor jönnek az eredmények és minden jól alakul,
a kihívás az,
hogy akkor is elkötelezett maradj,
amikor nehéz helyzetben vagy.”
,,Ha túlságosan érzelmes vagy,
akár a siker, akár a kudarc miatt,
nehezen tudsz arra figyelni,
ami igazán fontos.
Az élmezőnyben akarunk harcolni
és a nehézségek természetesen frusztrálnak,
de ez is a nagy egész része,
ha valamit fel akarsz építeni.
Dolgozni kell és őszintének lenni.”
https://m4sport.hu/forma-1/f1-hirek/cikk/2026/05/20/stroll-szerint-fenyes-jovo-var-az-aston-martinra
,,Mindenkit arra visz az útja, amerre mennie kell.
Mindig jól éreztem magam ott, ahol voltam, most is jól érzem magam.
Szerintem az az egyik legfontosabb, hogy ne csak a sikert hajszoljuk, hanem boldogok is legyünk közben.”
,,Ha jó társakkal volt kiegészítve, egy gyengébb képességű labdarúgó is olyan teljesítményt tudott nyújtani hétről hétre, ami a többiekkel együttműködve egy nagyon egységes jót tudott mutatni”
,,Olyan gyakorlati anyagunk van, ami lehetőséget biztosít a fiatal edzőinknek is arra, hogy profi szemlélettel fejlesszék a játékosokat."
https://schiller.hu/blog/stella-li-kapta-a-2025-os-xataka-legend-dijat-ujabb-merfoldko-a-fenntarthato-mobilitas-vilagaban/
https://www.youtube.com/watch?v=fKydSqsEKog I Believe I Can Fly - ONEIL, Aize & Danna Max
„Számunkra a McLarennél fontos, hogy a Forma–1 legnagyobb tehetségeit szerződtessük. Zak és én a legerősebb csapatot akarjuk felépíteni, és nem csak a jelenben.
Erős viszonyítási alapom van, mert a múltban tagja voltam a Ferrari csapatának is a kétezres évek elején, és tudom, milyen szintű vezetőségre, szakértelemre és irányításra van szükség ahhoz, hogy a jelenben és a jövőben is sikeres lehess. GP alkalmazása része ennek az tervnek. Olyan további vezetőket akarunk, akiket be lehet építeni a jelenlegi vezetőségbe, hogy egyre erősebb csapattá válhassunk.”
„Teljesen világos az irány: maximális stabilitás van a McLarenél. Ami pedig engem illet, teljesen elkötelezett vagyok a McLaren iránt. Az tesz a legbüszkébbé csapatfőnökként, hogy sikerült megtöltenünk trófeákkal a vitrinünket a gyárunkban, ami miatt most új vitrineket kell beszereznünk. Számomra egyértelmű, mi a küldetés: az új vitrineket is meg kell tölteni a díjakkal a következő években” – tette egyértelművé Stella.
https://m4sport.hu/forma-1/f1-hirek/cikk/2026/05/23/red-bull-maga-lambiase-mondta-hogy-csapatfonok-lehet-a-mclarennel/
Tökéletes flowban és zónában van.
„Igen, jó érzésez a győzelem a nehéz verseny után, de én sosem kételkedtem magamban. Tudom, mire vagyok képes.
Jót tett az önbizalmának, de sosem kételkedtem benne. Sosem kételkedtünk benne.
A potenciál adott, és holnap jobbak leszünk.”
Az együttes akkor nagy sikerszériában volt és nem szerettek volna változtatni, mivel működött úgy, ahogy volt.
Én viszont vágytam az újra, a jobbra és úgy éreztem, hogy ezt meg tudom valósítani.
A kezdetektől fogva az elnök, a vezetőség, a stáb és a játékosok is szeretettel fogadtak, és öröm velük együtt dolgozni. Együtt fantasztikus kapcsolatot alakítottunk ki, amely nagy sikereket hozott a klub számára, és rendkívül büszke vagyok arra, amit elértünk.
Köszönöm mindenkinek a hihetetlen támogatást és a felejthetetlen közös emlékeket.
Úgy fogalmazott: különösen sokat jelentett számára megtapasztalni a közösség összetartását, az emberek kedvességét és támogatását.
„Megerősítő és lélekemelő volt a csoport közösségét és egységét megtapasztalni minden kézfogásban, minden találkozásban, minden kedves szóban.”
Szakképzett munkavállalóknak képesnek kell lenniük oda menni, ahol szükség van a tehetségükre, még akkor is, ha ez a „nem létező” belső határok másik oldalán van.
„sok játékosnak nem a tudásához volt igazítva a fizetése.”
„Gyanítom, ez csak arról szól, hogy »Mondok valami eltérőt attól, amit mindenki mond, és akkor érdekes maradok.«
Nem igazán zavar, ez az ő problémája.
Én élem az életem, nincs rám hatással”
A Red Bull-os igyekszik megválogatni, kit jutalmaz meg a bizalmával.
„Igen, néha elég könnyen olvasom ezt.
Az emberek jó vagy rossz érzéseket váltanak ki belőled.
Ha valakivel végeztem, azzal tényleg végeztem. …
Ha valaki csak badarságokat fecseg és rosszak a szándékai, akkor hamar rövidre zárom vele a dolgot”
https://m4sport.hu/forma-1/f1-hirek/cikk/2026/05/23/verstappen-az-ot-kritizalo-montoyarol-nem-ertem-az-f1-miert-fizet-az-ilyeneknek/
,,A Belső coaching program célja, hogy támogassa a munkavállalókat személyes és szakmai fejlődésükben. A program keretében a vállalat szakmailag képzett belső coachaira támaszkodva biztosítunk coaching üléseket, melyek segítik a résztvevőket képességeik fejlesztésében, karrierjük építésében, valamint a munkahelyi és magánéleti kihívásaik kezelésében.”
Dolgozz
egy olyan high-tech munkakörnyezetben,
ahol minden nap tanulhatsz valami újat!
,,Sikerünk középpontjában
egy egyszerű alapvetés áll:
a kivételes prémium termékek
a hatékony folyamatok
és a rendkívül motivált munkatársak
szinergiájából születnek.
A minőségtudat számunkra nem csak egy kifejezés; ez működésünk minden aspektusát áthatja.
Nem csak az autók építésére összpontosítunk,
hanem a kiválóság örökségének megalkotására,
ahol minden munkatársunk büszkeséget érez a munkája iránt.
A BMW Group debreceni gyárában kollégáink szerepe túlmutat a munkaköri leírásokon; mindannyian részesei lehetnek valami nagyobbnak, valami különlegesnek.
Ebben a törekvésünkben olyan kollégákat keresünk,
akik azonosulnak értékeinkkel
– elhivatottak
az innováció,
a hatékony folyamatok
és csapatszellem
hármas egysége iránt.
Vár
az elhivatottság,
az innováció
és
a személyes fejlődés
útja
– egy olyan utazás, ahol nemcsak autókat építünk, hanem a mobilitás jövőjét is alakítjuk.”
https://www.bmwgroup.jobs/hu/hu.html
Hogyan hozzunk jobb döntéseket hiányos információ alapján?
A jó befektető, a jó fogadó, a jó kommunikátor és a jó vezető is ezzel küzd nap mint nap.
,,Már nem kihívás, hanem csak egy bosszantó nyűg.
Az is történt, hogy megismertem a leendő férjemet,
és ezeket a kihívásokat
szívesen cseréltem fel a vele való élet kihívásaira,
mert ő is egy elég izgalmas arc.”
,,Egyszerűen a miénktől eltérő nézőpontról van szó.
Ügyeljünk a saját szükségleteinkre,
de empatikusan
Mindezek során nem kell szem elől veszítenünk a saját határainkat és szükségleteinket.
Az azonban a saját feladatunk, hogy ezeket meghatározzuk.
Mindig szabadon elhagyhatunk helyszíneket és kapcsolatokat, ha azokat egészségtelennek és energiarablónak érezzük, és megegyezésre nincs lehetőség.
Ugyanakkor ezek a helyzetek próbára teszik a toleranciánkat, a belátásunkat és az empátiánkat.
Aki a maga feudális elvárásai miatt
egyedül marad, ugyanolyan keveset nyert, mint az, aki a szeretetvágya miatt
elárulja magát.
…konfliktusok ne váljanak hatalmi csatározássá, fel kell adni a hierarchiát.
Jó megoldás csak egyenrangú felek között születhet, olyan, amellyel mindenki együtt tud élni.
A legrosszabb konfliktus az, amit elkerülünk, kapcsolatban, vállalatnál, szervezetnél, csoportban és a társadalomban.
Ezzel eltűnik a lehetősége a kibékülésnek, a szintézisnek és a szabályozásnak, és átveszi a helyét a frusztráció, a feszültség, a tehetetlenség, a sikertelenség.
Aki azonban maga mögött tudja hagyni az ellenségeskedést, általában megtapasztalja, hogy lehetséges az egy nevezőre jutás.
Ilyenkor általában az is kiderül, hogy nem áthidalhatatlan árkok választották el egymástól a két felet, csak félreértések, félelmek és kimondatlan szavak okozták a konfliktust.
Az álláspontunk fontos, de nem az egyetlen
A vagy-vagy helyett is-is
A konfliktuskezelési technikák elsajátításával a hatalmi harc közös együtt gondolkodássá válik, a vagy-egy álláspont helyébe az is-is lép,
a feszültség helyébe a kreativitás.
Ennek előfeltétele a stabil önértékelés és az egészséges öngondoskodás.
Ahol a konfliktusok egészségesen megoldhatók, ott az emberek bíznak egymásban, megmutatják a személyiségüket, és kibontakoztatják a képességeiket.
Ez segíti és támogatja a kapcsolatokat, a hivatali és magánéletben egyaránt.
A konfliktusok ezáltal nem éket vernek az emberek közé, hanem a csoport rendező erejévé válnak.
Tiszteletben tartják és összekötik a különböző szükségleteket, határokat és szempontokat, hogy az emberek közös utat járhassanak be, akármennyi időre kerülnek is egymás mellé.
M. L.
Álljunk bele a konfliktusokba!
Hogyan váljunk képessé a konstruktív vitára?
TermészetGyógyász Magazin március-április 2026
https://tgymagazin.hu/aktualis/tovabbi-erdekes-cikkek-a-magazin-marcius-aprilisi-szamanak-tartalmabol/
A mentálisan erős, produktív, sikeres emberek NEM LESZNEK NEGATÍVAK.
POZITÍV ELME = POZITÍV EREDMÉNYEK
NEM AGGÓDNAK AMIATT, HOGY MINDENKINEK MEGFELELJENEK
és NEM LÓGNAK NEGATÍV EMBEREKKEL. Pozitív, kellemes emberekkel vannak.
http://www.amegoldas.org/hu/cikkek/siker-szavak-es-kifejezesek--tanacsok.html
”Jack Ma - kínai üzletember, befektető, politikus és filantróp. Az Alibaba Group multinacionális technológiai konglomerátum társalapítója és volt elnöke.
Az Alibaba.com részvényeseinek 2010 májusában megtartott éves közgyűlésén Ma bejelentette, hogy az Alibaba Csoport 2010-ben megkezdi az éves bevétel 0,3%-ának a környezetvédelemre történő fordítását, különös tekintettel a víz- és levegőminőség-javító projektekre.
Az Alibaba jövőjéről azt mondta: „kihívásunk az, hogy több embernek segítsünk egészséges módon, ’fenntartható’ pénzt keresni, olyan pénzt, amely nemcsak saját maguk számára, hanem a társadalom számára is jótékony. Ez az az átalakulás, amelyet meg akarunk valósítani.
Jack Ma a Jack Ma Alapítvány létrehozója, amely az oktatás, a környezet és a közegészségügy fejlesztésére összpontosító jótékonysági szervezet.
14,6 millió dolláros alapot hozott létre a tibeti oktatás fejlesztésére.
2018. szeptemberében bejelentette, hogy nyugdíjba vonul Alibabától, és oktatási munkát folytat, filantropiát és környezeti ügyeket folytat; a következő évben kilépett ügyvezető elnökként. Jótékonykodni akar, mint Bill Gates.
2019-ben a Forbes felvette Jack Mát Ázsia jótékonysági hősei elnevezésű listájára és a Malcolm S. Forbes életműdíjjal jutalmazta a Kínában, Afrikában, Ausztráliában és a Közel-Keleten végzett, hátrányos helyzetű közösségek támogatását célzó munkájáért
„A vezetőnek nagyobb megterheléssel és kitartással kell rendelkeznie, és képesnek kell lennie elviselni azt, amit az alkalmazottak nem tudnak.”
Az alkalmazottaidnak nem érted kell dolgozniuk, hanem egy közös cél érdekében.
Egy jó vezető tulajdonságai:
az alkalmasság, a vízió és az állhatatosság.
Egy igazi üzletembernek nincsenek ellenségei. Ha ezt megérti, határ a csillagos ég.
Lehet néha panaszkodni az életben,
de ne csináljunk szokást belőle. Olyan, mint az alkohol: minél többet iszunk, annál szomjasabbak leszünk.
„A vezetők mindig pozitívak, sosem panaszkodnak."
„A vezetőnek ösztönöznie kell kollégáit, de nem pénzzel.
Bizalmat, tiszteletet, elismerést kell sugároznia, és korrekt, őszinte tanácsokat kell adnia.”
„Egy jó főnök jobb, mint egy jó cég."
„Mindig olyan munkatársakat keresek, akik okosabbak, mint én.
A munkám így annak biztosításáról szól, hogy okos emberek együtt tudjanak dolgozni. Az ostoba emberek ugyanis könnyedén dolgoznak együtt, az okos emberekről ez nem mondható el.”
„Vállalkozóként, ha nem vagy optimista, bajban vagy. Így az embereknek, akiket kiválasztok, optimistának kell lenniük.”
Nem a rokonságtól függ, hogy sikeres legyél!
Nem kell, hogy gazdag apád vagy befolyásos bácsikád legyen. Csak a vevők, az ügyfelek számítanak, csak ők tehetnek téged sikeressé.
Fektess a fiatalokba, ha meg akarod változtatni a világot!
Azokat kell segíteni, akik sikeresek akarnak lenni – ez a titok nyitja. A fiatalok elméjében ott vannak a magok, amelyeket elvetettünk, és ha felnőnek, ők fogják megváltoztatni a világot.
The secret code of Aliababa’s success:
,,Keep your dream alive, because it might come true one day."
Jack egy konferencián megosztotta az Alibaba sikerének titkos kódját. Csakúgy, mint a kitalált karakter Ali Baba, ő is be tudott lépni egy titkos barlangba az „Szezám tárulj” kóddal. Hasonló módon az Alibaba titkos kódján dolgozók a „Tartsa az álmodat életben.” Gondolatában és szívében tartották ezt, tudva, hogy ez valamikor valóra válhat. És meg is történt.
Figyelmen kívül hagyni a ,,visszahúzó kisembert”
Az Alipay indításakor néhány ember azt mondta, hogy ez egyáltalán nem jó ötlet. Valaki azt mondta neki, hogy ostoba ötlet. Egyszerűen figyelmen kívül hagyta a negatív megjegyzéseket és a népszavazókat, és folytatja vele. Az Alipay-nak több mint 500 millió felhasználója van, akik biztonságos módon élvezik az online és mobil vásárlások fizetését.
Légy ihletett
Jack Ma megosztotta, hogy sok mindent megtanult a filmekből, például a testőr, a keresztapa és a Forrest Gump. Megemlítette, hogy inspirálta azt, hogy a színészek hogyan mutatják be vonalukat, hogy az énekesek miként adják elő a nagy teljesítményű előadásokat. Rájött, hogy amikor az emberek természetes módon cselekszenek és a szívből beszélnek, nagy hatást gyakorolnak, és így próbál másokat inspirálni azzal, hogy önmagát képezi.
Ne panaszkodj, keress lehetőségeket
Jack azt mondta a közönségnek, hogy úgy gondolja, hogy amikor az emberek panaszkodnak, abban rejlik egy lehetőség. Amikor az emberek panaszkodnak bizonyos kérdésekben, egyesek megpróbálják jobbra változtatni a helyzetet. Amikor megváltoznak a dolgok, akkor jobbra is fordulnak. Ezért azt tanácsolja a fiataloknak, hogy panaszkodás helyett keressenek lehetőségeket.
Maradj összpontosítva
Jack-t egy újságíró kérdezte az üzleti ötletekről, amelyekre nem válaszolt. Vezérigazgatóként kijelentette, hogy nem akarja mondani sok üzleti ötletet, amelyet napi szinten átadnak neki. Ha azonban jön egy üzleti lehetőség, amely összhangban áll a vállalat küldetésével, amely megkönnyíti az üzleti tevékenységet, akkor fontolóra veszi.
Legyen szenvedélyed
Az eredeti értékesítési pályafutása során, amikor az Alibaba elindult, elmagyarázta, hogy globális versenyben állnak, nem a kínai weboldalakkal, hanem a Szilícium-völgyben működő vállalatok webhelyeivel. Bátorította munkatársait induló hozzáálláshoz, nem pedig a szokásos 8-tól 5-ig terjedő hozzáálláshoz. Úgy véli, hogy egyenlők és olyan erősek, mint az amerikaiak.
Azt mondta nekik, hogy az IPO a cél, és hogy nekik továbbra is összpontosítaniuk kell erre.
Jack Ma nagyon sikeres és befolyásos ember, szerény kezdettel.
-- Az elutasítás elleni ellenálló képessége, kemény munkája és erős kulturális meggyőződése szárnyaló magasságokba szorította őt.
-- Főként látta a lehetőségeket, bízott benne önmagában és a csapatában.
-- A végére gondolva kezdett, életben tartotta az álmot, és hű maradt a látomásához.
Ezek olyan szabályok, amelyek sokkal több embernek segítik a sikert.
https://project-management.com/jack-ma-top-10-rules-for-success/
https://www.youtube.com/watch?v=QgrH-T9gB9A&list=PLD4970748C58F6B7D&index=323&t=0s Jack Ma's Top 10 Rules For Success